KISKANMAK

0
90
views

 

KISKANMAK

Merhaba arkadaşlar, daha önce kendi kendime bir şeyler karalasam da ilk defa bir dergide yazıyorum. O yüzden baştan belirteyim yazılarım samimi bir havada olacak. Film yorumlayacağım, kitap yorumlayacağım. Yorumlayacağım diyorum çünkü eleştirmek haddime değil. Ancak bana göre yeterli mi yetersiz bir yapıt mı onu belirtirim. O da benim anlama, yorumlama kapasitemle ilgilidir ya. Neyse, bu ay ki yazım Zeki Demirkubuz’un  ‘Kıskanmak’ ı üzerine. Demirkubuz’u tanımayanınız yoktur sanıyorum. Sesini asıl ‘Masumiyet’ filmiyle duyurmuş bir yönetmen. İzleyin derim.           

Kıskanmak, 2009 yapımı Zeki Demirkubuz yönetmenliğinde drama türünde bir filmidir. Nahid Sırrı Örik’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır.1930 yılının Zonguldak’ında geçen bir hikaye. Filmde Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki yaşayış biçimini,burjuvazi kesimle orta sınıfın çatışmasını sürekli olarak hissedebiliyorsunuz. Halit maden mühendisidir ve kendisinden hayli küçük Mükerrem ile evlidir.  Mutsuz bir evlilikleri ve yaşamları vardır (Hangi evlilik mutludur Allah aşkına!) Halit’in asosyal ve hayattan bezmiş kardeşi Seniha’nın onlarla oturmasıyla daha da yılgın bir hayat sürmektedirler. Cumhuriyet Bayramı balosuyla başlar film. Şehrin en zengini Nurettin’in şımarık, kendini beğenmiş, teşekkürü olmayan oğlu Nüzhet de balodadır. Film, Nüzhet’in Mükerrem’i baştan çıkarmasıyla daha farklı bir hal alır. Evli olan Mükerrem,  Nüzhet ile gizli bir ilişkiye başlamıştır. Nüzhet için bu ilişki sadece seksten ibaretken Mükerrem ise tam tersine ona deli gibi aşıktır. Sürekli onu kaybetmenin korkusu içerisindedir. Hatta bu duruma takıktır. Halbuki Nusret onu birçok kızla aldatmıştır. Mükerrem bu münasebetlerden haberdar olmasına rağmen ilişkisini sürdürmeye kararlıdır. Demirkubuz’un burada ‘körü körüne bağlanma’ kavramını çok iyi bir şekilde işlediğini görüyoruz. (Aşk böyle bir şey midir sizce? Yoksa kız katıksız bir salak mı? Yorum sizin…)

Gelelim Halit’in kız kardeşi Seniha’ya. Seniha filmin asıl konusunu taşıyan kadın. Abisinin almış olduğu eğitimi ve Mükerrem’in güzelliğini kıskanmaktadır ve bu kıskançlık o kadar şiddetlidir ki etrafındakilere zarar vermenin yanında kendisini de gün geçtikçe yiyip bitirmektedir. Kıskançlığın bir sürü nedeni vardır ancak buradaki neden Seniha’daki öz güven eksikliğidir. Yıllar önce sevdiği bir genç vardır Seniha’nın fakat abisine evlenmek istediğini söyleyemez. Abisi daha sonra delikanlının varlığından haberdar olup çocuğu sürer. Burada işlenen ise abinin kardeşini kıskanması durumudur. Bu tür bir kıskançlığın sebebi ise içinde bulunulan toplumun dayatmalarıdır. Yani burada hala daha devam eden ” kız kardeşe sahip çıkmak, korumak abinin görevidir” dayatmasından bahsediliyor.   Hatta onun kararlarının bile abinin -yani bir erkekte- tek elinde olduğunu görüyoruz.

Demirkubuz Seniha’nın ağzından şunları aktarır (ki filmin en sevdiğim kısmı) :   “Ne olursa olsun hayatta başkalarının nasihatleriyle değil, yanlış bile olsa kendi muhakemelerinle hareket etmelisin. Bir insan kendi muhakemesini kendisi yapmaya çalışmazsa bunu onun için başkaları yapar.Bu halde de artık hiçbir şikayete hakkı olmaz.Benim örneğimde olduğu gibi.”

Burada bir kez daha Seniha’nın öz güven düşüklüğü göze çarpmakta çünkü kendi sorumluluğunu bir başkasının eline vermiştir, resmen ‘Al sen yaşa bu hayatı’ demiştir. Farkında olmadan, yaşadığı hayatın iplerini birisine veren insan sayısı oldukça çok. Özellikle Türkiye’de. Bana kalırsa Demirkubuz çok güzel bir noktaya parmak basmış.

Seniha uzun zamandır Mükerrem ile Nüzhet’in ilişkisini bilmektedir. En sonunda abisine durumu anlatır. Seniha Mükerrem’i  seviyordu fakat kendisinin yıllar önce yaşayamadığı bir aşkı bugün Mükerrem’in yaşıyor olması ağrına gidiyordu bence.O yüzden gidip abisine durumu ispiyonladı.Bunun üzerine Halit Nüzhet’i öldürür.Yönetmen kıskançlığın en uç sonuçlarından biri olan cinayete(suç)  değinmiş.Ve daha sonra Halit hapse(ceza) düşer.Zeki Demirkubuz’un çoğu filminde “Suç ve Ceza” kavramları göze çarpar.* (bu filmde de karakterine “Suç ve Ceza”yı okutur)

Sonrasında Seniha, abisine olan öfkesi yüzünden polise yalan ifade bile vermiş, tutukluluk süresini uzatmıştır. Daha sonra ise Mükerrem’le olan münasebetini bitirmiştir.

Bitirirken şunları söyleyeyim: Bence film işinde sadece belli bir temaya –kıskançlık- bağlı kalmak riskli ve zordur. Bunu bir kitapta yapabilirsiniz. Anlatacak sayısız şey bulursunuz, uzattıkça uzatırsınız. Ama film işi zordur. Ayrıca Seniha rolündeki Nergis Öztürk ’ün güçlü oyunculuğu görülmeye değer.** Öztürk ’ü filmde karakterine sıkı sıkıya yapışmış bir şekilde görüyoruz. Bana göre derin bir film.

İyi seyirler!

 *Okumayan kalmamıştır umarım

**Kendisi 46. Sı düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ‘en iyi kadın oyuncu’ ödülünü almıştır.

                                                                                                                            Yağmur DEMİR

  

CEVAP VER