BİLİNÇALTIMIZDAN KAÇIYORUZ

1
101
views

Hepimiz tavşan ve kaplumbağanın hikayesini biliyoruz tabi ki. Tavşan kendini beğenmiş, tembel; kaplumbağa ise alçak gönüllü, azimli. Ben aslında her insanın hem tavşanı hem de kaplumbağayı temsil ettiğini düşünüyorum. Hiç kimse tek bir tarafa ait değildir. Ama az ama çok diğer tarafın bir parçasını mutlaka benliğinde barındırır.

 

Konu bilinçaltına geldiğinde ise….

Bazılarımız hatta belki birçoğumuz için bilinçaltı ile sadece rüyalarımızda muhatap oluruz. Kafaya takılan bir şeyin rüyada görülmesiyle sınırlıdır bilinçaltı onlara göre. Ama gerçekte bilinçaltının hemen hemen her anımızda bizi yönlendirdiğini bildiğimiz halde bunu kabul edemeyiz bir türlü. Bu kendi benliğimize aykırı gelir. Yaşam boyunca olduğumuzu sandığımız kişi bilinçaltımızdakinden farklılaşmıştır çünkü.

bilinç 2.png

 

Hepimiz geçmişimizden hikayedeki tavşan kadar hızlı bir şekilde koşarak uzaklaşıyoruz. Geçmiş derken anılardan ya da yaşanmışlıklardan bahsetmiyorum. Yaşam maskelerini takmamızdan önceki zaman dilimlerinden söz ediyorum. Peki bu zaman dilimlerinden hızla uzaklaşan tavşanımız ne zaman yorulup rolünü kaplumbağaya devredecek dersiniz?

 

Yaşamda kullandığımız maskeleri kısa bir süre için bir kenara bıraktığımızda kaplumbağa ekranda beliriverir. Çünkü geri dönüşler her zaman minimum hızda gerçekleşir. Kimilerinin kaplumbağası gün aşırı kendini gösterirken kimilerininki ise belki aylarca rolünü beklemektedir. Şanslıyız ki hikayemiz azmin gücü üzerine şekillenmiştir.

Yeni tanıştığım bir yazar eski zamanlardaki bir şenlikten bahsetmişti. Rivayetlere göre bazı özel günlerde tüm halk etraftan toplanılan yüzlerce binlerce kaplumbağanın sırtına mum bağlanır ve karanlık çöktüğünde hepsi birden serbest bırakılırmış. Sürü psikolojisi işte tüm kaplumbağalar aynı yöne doğru ilerlerken o ışık dalgalarının oluşturduğu görsel şöleni izlerlermiş. Ben de buradan yola çıkarak tavşanın dinlendiğini, kaplumbağanın ise sırtında umut ışığıyla ufuğa doğru yolculuğunu izlediğiniz berrak bir gelecek  diliyorum.

ELHAM MİNE İŞ

Önceki İçerikKISKANMAK
Sonraki İçerikCOMET
TEILEN

1 YORUM

CEVAP VER