İKİ İPTE TEK CAMBAZ

0
133
views

Hoş geldiniz; öncelikle fakültemiz öğrencilerinin sosyal ve entelektüel yönlerini ortaya çıkarmayı hedefleyen; yoğun ders temposunda bizlerin duygu, düşünce ve ilgi alanlarını özgürce paylaşmaya fırsat veren bu güzel projeye katkıda bulunmaktan büyük bir heyecan duyduğumu belirtmek istiyor; kendime, yazar arkadaşlarıma ve yakın zamanda aramıza katılmak isteyecek olan yazar adaylarımıza bol şans diliyorum.

Yaklaşık 3 senedir çeşitli bloglarda ve internet sitelerinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. Bu platformda da sizlerle genellikle kişisel gelişim üzerine paylaşımlarda bulunmak istiyorum. Ancak korkulan olmayacak. Alışılagelmiş; sürekli öğüt verip tecrübelerini paylaşan sıkıcı yazılar yazmaktan kaçınıyorum. Çünkü ben de bu yazılardan sinir olmakla birlikte, okumak dahi istemiyorum. Ayrıca bu ve devam eden yazılarım için sizlerin düşünce ve önerilerinizi çok önemsiyorum. Bu sebeple bana göndermek isteyeceğiniz yorumlarınız için çoktan bir bağlantı hazırladım. Yazımın altında bulunan bu bağlantıya tıklayarak bana tamamen anonim olarak yorumlarınızı gönderebilirsiniz ve ben de hepsini teker teker okuyup sizlere geri bildirim vereceğim, böylece yazılarımın kalitesini hep beraber artırmış olacağız. Madem kişisel gelişim üzerine yazılar yazıyorum, ben de kendimi daha da geliştirmek için her zaman sizlerin yardımına, yorumlarınıza, ihtiyaç duyacağım. Son olarak yazılarımı kaleme alırken “esd” rumuzunu kullanacağım, çünkü bloglarda ad-soyad vermenin samimiyeti düşürdüğüne inanıyorum. Zaten kim olduğumu zamanla öğreneceksiniz, sorun yok.

“Bir ipte iki cambaz oynamaz.” Atasözümüzü elbette duymuşsunuzdur. İki kurnaz kişinin tek amaç üzerinde başarıya ulaşmasının mümkün olamayacağını anlatmaktadır. Bizler birer cambazız; başarıya ulaşmak için, lehimize sonuçlandırmak istediğimiz olaylar için bazen hilelere başvururuz ve vuruyoruz. Acaba düşündük mü, bu hileleri yapan bizler neden birbirimizi hiç yargılamıyoruz? Çünkü hepimiz birer cambazız, aslında hepimiz amaçlarımıza ulaşmak için hilelere başvuruyoruz. Cambaz da onu izlemeye gelen seyirciler de.. Her iki taraf da aslında hilecidir. Seyirciler cambazın karşı tarafa geçmesine şaşırmazlar; çünkü biliyorlar ki işinde ustalaşmış olan cambaz her koşulda ipi sonlandırıp karşı tarafa geçecektir. Aslında cambaz işini yapmaktadır ve hayatın ona verdiği rolü oynamaktadır. İpi geçmek amaçlarımızı gerçekleştirmek olarak düşündüğümüzde eğer bir cambazsanız ipi geçmeniz çok da şaşırtıcı olmayacaktır.

Aslında asıl şaşırtıcı ve anormal olan cambazın tek ipi değil de, bunun gibi onlarca ipi ardı ardına geçmesidir. Çünkü bilinen tek ip artık onlarca olmuştur, cambazı yeteri kadar zorlamış ve aslında sahte birer cambaz olan toplumu da şaşırtmıştır. Tek ipi geçmesi beklenen cambaz birçok ipi teker teker geçerken seyircilerin de takdirini toplayacaktır. Bu örnek hayatımızda da geçerlidir, hayatın bize biçmiş olduğu rolü herkes oynar ve oynamaktadır. Fakat bunun gibi çok daha farklı ve daha fazla rol almak, başarmak istediğimiz amaçlarımızı artırmak, hayattan beklentimizi çoğullaştırmak ve bu beklentileri teker teker gerçekleştirmek bizi toplumda daha saygın bir yere oturtmakla beraber aynı zamanda daha başarılı bir birey yapacaktır. Sonuç olarak tek ipi herkesin geçtiği hayatta kazanan her zaman iki ipi geçen cambaz olacaktır.

 

İletişim için bağlantı: http://connected2.me/yazaresd

 

ESD

 

 

CEVAP VER