GERÇEK HAZİNE AVI: GEOCACHING

0
148
views

 

Çocukluğumdan beri onlarca “hazine avı” içerikli film izlemişimdir ve içten içe böyle bir maceraya atılmak istemişimdir. Herhangi bir yere saklanmış hazine kutusunun içinde ne olduğunu bilmeden heyecanla onu aramanın nasıl bir duygu olduğunu her zaman merak etmişimdir. Çocukluğum böyle bir maceraya atılamadan geride kaldı fakat yıllar sonra bu heyecanı yaşamam mümkün oldu. Nasıl mı? “Geocaching” sayesinde.

Geocaching, dünyada oldukça fazla oynanan bir “gerçek oyun” olmakla birlikte ne yazık ki Türkiye’de fazla bilinmiyor. Yine de özellikle yaz tatillerinde gittiğiniz farklı şehirlerde kutular bulmanız olası. Sistemi anlatayım; sistem internette “geocaching.com” sitesi üzerinden çalışıyor. GPS cihazları ya da akıllı telefon kullanarak, sisteme kaydedilmiş başka kullanıcılar tarafından gizlenmiş kutuları bulmaya çalışıyorsunuz. Tabii ki kutu hazırlayıp saklamak da bir tercih. Kutuların içerisine genellikle bir kayıt defteri konuluyor. İsteğe göre kutuyu keşfedenlerin alması için herhangi bir obje de konulabiliyor. Daha sonra kullanıcı hazırladığı kutuyu bir yere saklıyor ve Google Maps, GPS cihazı ve ya farklı bir uygulama ile sakladığı yerin koordinatlarını internet üzerinden sisteme giriyor. Bunun yanında kutuyu keşfetmeye çalışan kullanıcılar için kutunun boyutu, yeri hakkında ipucu bilgiler girebiliyor ya da bulmacalar hazırlayıp kullanıcıları yönlendirebiliyor. Kutuyu keşfeden kişiler içerisinde kayıt defteri var ise rumuzunu yazıp imzalıyor. Kutunun yerinin değiştirilmesi veya kutunun alınması yasak. Dilerseniz kutunun içinde bulduğunuz küçük objeleri alabilirsiniz fakat bunun şartı yerine eş değer başka bir obje koymanızdır. Genellikle maddi değeri fazla olmayan ama bir hatıra niteliği taşıyan anahtarlık, kolye, kitap vb. objeler dünyada en çok tercih edilenlerden. Eve döndüğünüzde ise sistemden maceranızı yansıtan fotoğrafları ve anılarınızı ekleyebilirsiniz. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim; dünya üzerinde şuanda “2 milyon” Geocache kutusu mevcut. Erzurum için yaptığım aramada hiç kutu göremeyeceğimi sanarken bile Palandöken’e gelen bir turist tarafından gizlenmiş bir adet kutu bulunduğunu gördüm.

geo.jpg

 

Eğer siz de gerçek bir hazine avına çıkmak istiyorsanız “Geocaching” hakkında detaylı araştırma yapıp kutu hazırlayabilir ya da mevcut kutuları bulmaya çalışabilirsiniz. Geocaching yeni arkadaşlar edinmenize, sürekli gördüğünüz yerlere farklı bir bakış açısıyla bakmanıza ve ilk defa gittiğiniz yerlerde muhteşem maceralar yaşamanıza olanak sağlıyor. Son olarak yazdığım bu yazıyı daha interaktif hale getirmek ve Geocaching’e bir örnek oluşturmak amacıyla, Erzurum’a sakladığım minik objenin konumunu sizinle paylaşıyorum. Akıllı telefonlarınızdan konumu görüntüleyebilir ve dilerseniz objeyi bulabilirsiniz:

http://maps.google.com/?q=39.905563,41.268625&hl=tr&gl=tr

Nurefşan AKCAN

CEVAP VER