KENDİN OLMAYI BAŞARMAK

0
75
views

İnsanı tanımlamaya çalışan birçok düşünür, yazar veya çok değerli kimselerin hepsi insanı eksik anlatmış ya da anlatmaya çalışırken kendi sözcük dağarcığı yetmemiştir. Benim tanımım diğer tanımlardan birazcık farklı. İnsan, biyolojik varlığının arkasına gizlenmiş bir güçtür. İşte bu gizli temel güç herkeste aynı olsa da insanın çevresini tanımasıyla bu gizli gücü besleyen ana damar halini alan başka bir şey yerini alır.

İşte o bazen birini sevmek bazen yapmak istediği bir fiil olması ya da varmak istediği bir nokta olması açısından herkeste farklılık gösterir. Ama herkeste böyle bir referans noktası vardır. İşte bu referans noktası çoğu insanın çevresinden alacağı tepki yüzünden ortaya çıkamaz ya da kişi bunu bilerek ve isteyerek sürekli erteleme durumuna gider.

Bu anlamda kendisi gibi olmayı başarmış birçok kişi sayılabilir. Ama ben içlerinden birini sizinle paylaşmak istiyorum: Kobe Bryant.
Geçtiğimiz günlerde basketbolu bu sezon sonunda bırakacağını açıkladı Bryant. Ama bu açıklama diğer jübile kararlarından biraz farklı açıklandı. Bir veda mektubuyla.
“Sevgili Basketbol,
Babamın çoraplarını kıvırıp top yaptığım andan itibaren ve hayali şutlarla maçı kazandıran basketleri attığımda Great Western Forum’da tek bir şeyin gerçek olduğunu biliyordum: Sana aşık olmuştum.
Öyle derin bir aşktı ki sana her şeyimi verdim- Aklımdan, vücuduma. Tabiatımdan ruhuma. Sana delice aşık 6 yaşında bir çocukken tünelin bitişini asla göremedim. Sadece kendimi, tünellerden kaçarken görüyordum. O yüzden koştum. Sahanın bir ucundan bir ucuna her topun ardından. Benden mücadele istedin. Ben yüreğimi verdim çünkü her zaman daha fazlası geldi geri. Tere ve acıya rağmen oynadım mücadele beni çağırdığı için değil, SEN çağırdığın için, her şeyi SENİN için yaptım. Çünkü bu, biri senin bana yaptığın gibi bu kadar yaşıyor hissettirdiğinde, yapacağın şeydir. Sen 6 yaşında bir çocuğun Lakers hayalini gerçekleştirdin ve bu yüzden seni her zaman seveceğim. Ama seni bu kadar saplantıyla sevemeyeceğim daha fazla. Bu sezon benim verebileceğim son şey. Kalbim yaralanmalara dayanabilir, aklım eziyeti kaldırabilir. Ancak vücudum elveda deme zamanının geldiğini biliyor. Ve bunda bir sorun yok. Seni bırakmaya hazırım. Böylece ikimiz de birlikte geçireceğimiz son zamanların tadını çıkarabiliriz. İyisiyle kötüsüyle. Birbirimize verebileceğimiz her şeyi verdik. Ve ikimiz de biliyoruz ki, sonrasında ne yaparsam yapayım ben hep o çocuk olacağım. Çoraplardan top yapan, köşede bir çöp kovası, maçın bitimine 5 saniye top benim ellerimde 5.. 4.. 3.. 2.. 1.
Seni her zaman seveceğim,
Kobe”
İşte bu duygu dolu satırlar dökülmüş onun kaleminden. Dışarıdan çok değişik bir şey gibi gelebilir yaptığı iş bizlere. Ama o gizli gücü besleyen basketbol aşkı bunca zaman içinde büyüyerek devam etmiş ve en son çöp kovasına basket atan Kobe “NBA yıldızı Kobe” haline dönüşmüş. Birçok maç sayısını atan çoğumuzun ağzını açıkta bırakan hareketlere dönüşmüş. İçindeki sevgi seli onu bu mısraları yazmaya dahi itmiş.

Ve bir de içlerindeki duyguyu ya da durumu gerçekleştirememiş olanlar var. İşte onları biz de tanımıyoruz. Uygun bir gününüzde mezarlıkları ziyaret edip üç beş tane isim okursanız, onlarla da müşerref olmuş olursunuz.

Bence en iyisi yapmak istediğiniz şeyi ertelemeyin. Gidip sevdiğinize söyleyin. Yapmak istediğinizi bir daha yapmak için fırsatınız olmayabilir. Çoğu insan bunun, hayatının, farkında değil işte, 25’inde ölüp 75’inde gömülmek de böyle bir şey.

M. Furkan MUTAF

CEVAP VER