DÜNYA HALKLARI ÖPÜŞÜN BARIŞIN !

0
58
views

İnsanoğlu açgözlü falan değil. Dünya malıyla da işimiz yok. Tek sıkıntımız elimize geçeni gerektiği gibi kullanamamak. Tam olarak bize verilmiş sayılmasa da elimize bi’ dünya geçmiş. Genel özellikleri uygun, gayet kullanışlı, bizden önceki kiracılar dinozorlar -ki gayet temiz kullanmışlar- eksiksiz bize bırakıp çekilmişler kenara..

 Sanmıyorum ki ilk insanımsı varlıkların elinde bir kullanma kılavuzu vardı. Anatomik yapımıza en yakın, keşfedilmiş en eski canlı 195.000 yıl önce Afrika’da yaşamış. Çok kısa sürede bu dedeler -saygımız sonsuz- Asya’ya, Avrupa’ya yürümüş hatta sıkılan bir grup adalardan seke seke Avustralya ve Amerika’ya tutunmuş. Bu yolculuklara İlk Coğrafi Keşifler diyebiliriz. Kaldı ki insanoğlunun çağlar önce keşfettiği Amerika’ yı asırlar sonra “ooo yeni mekan bulduk kankiler” diyerek yeniden keşfetmesi apayrı bir absürtlük. Yapmışız böyle şeyler..  Burada asıl merak etmemiz gereken şu:  “Ya hu bu adamlar nereye gidiyor?”

Biz evden bakkala çıkmaya üşenirken yıllar önce kıtalar aşmak niye?

Şimdiii dönelim en başa..

Afrika’ daki dedelerin bulundukları bölgeyi terk etmek için sebepleri bol. Ama anlatır mısın Asyalı dayı senin derdine ne ki vurdun Miami sahiline ?

Bizi zorlayan tek etken kendimizdik sevgili türdaşlar. Yanlış anlaşılmasın kötü insanlar getirmedi bizi bu noktaya, türümüzün özelliklerine farklı boyutlar getirdik bu ortada, ama neler götürdük ?Hadi ilk insanlar cahil -hatta o kadar cahillermiş ki ölmüşler- bilemediler yayıldılar yerleşim planı üzerine yerleşim planı yaptılar. Tamam her canlı gibi biz de belli haklara sahibiz hatta bu hakların çoğunluğu bir yerde görev sayılır, ama bir noktada bu hak-hukuk davası patlak verdi. Sebep belli.. Ben hayatımda kendi türü dahil bütün canlıları katledebilmeyi, tek seferde binlerce hayatı bitirebilmeyi kendinde hak gören başka omurgalı-omurgasız hayvan ya da bitki türü görmedim. İçgüdüsel sınırlarını aşan bir cahiller topluluğuna dönüştük zamanla.

 

 

Garip bülbül gibi feryat ederiz

Cahiller elinde küskün kederiz

Hep yolcuyuz böyle gelir gideriz

Dünya senin vatanın mı,yurdun mu?

 

Her insan dünyaya atılmış bir sarmaşık tohumudur kanımca. Bir şeye tutunmak, sarılıp ondan faydalanmak üzere var olmuşuz biz. Karşı taraf ne kadar gönüllü ve iyi niyetli olursa olsun.. Ananı emdin kuruttun, kardeşinin çikolatasını istedin…Hadi diyelim ergenliğe kadar biyolojik nedenler, içgüdü falan. E evliliği nasıl açıklayacaksın? Türün devamını sağlama amaçlı deme şimdi, 50 sene evli kalan insanlar türün devamını mı sağlıyor hala? Tutunmaya mecbursun, bir insana, bir fikre, bir ülküye ya da bir kurallar bütününe. Tutunmuyorum arkadaş diyenler bile “Tek başıma da güçlüyüm” düşüncesine tutunuyor bilesin.

Senden sonra gelen de sana tutunuyor, üst sıralarla bağlar kopuyor yavaş yavaş, başka dallar buluyorsun. İçeriden veya dışarıdan bir güç seni mutlaka bağ kurmaya zorluyor. Ve bu güç yeni bağlar kurabilmen için sana kolaylıklar sağlıyor. Olay senin seçimlerinde.

Sözün özü, insanoğlunun yolculuğunun devamı, sevdalar, ayrılıklar, küslükler hep senin seçimlerinle mümkün. Yaptığın seçimlerle kendini istemediğin durumlardan sıyırırsın .Kurduğun bağlar yaşamını kaliteli kılar. Anlayacağın vaktin daralmadan aklını başına topla insanoğlu, bağ kurmaktan kaçma!

                                                                                                      Cavit Mertcan ATÇEKEN

 

 

 

CEVAP VER