Hayata Bakışımız ve Bilgilerimiz

0
81
views
     Merhaba, ben Muhammed Sefa Yellice. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. Sınıf öğrencisiyim.
Aşağıdaki yazıda size hayatta kendi bakış açımızı açıklamaya çalışacağım. Sakın sıkılıp yazıyı okumayı bırakmayınız, az ve öz olacak.
Hayatta bildiklerimizi bir sorgulayalım isterseniz. Neyi nasıl biliyoruz, bilmediklerimiz var mı vs. Hayata baktığımız zaman yaşadığımız ortam olan dünyada genel bir kural olarak şunu görüyoruz, tabi züpteyi alem (alemin özü) olan insanda da: zıtlık. Tolstoy bir kitabında şunu söyler;  “İnsan vücudu zıt kuvvetlerin savaş alanıdır.” Bunu dünyadan örneklerle ve insan vücudundan örneklerle teyit edelim.
Dünyada karanlık diye bir kavram var, manası aydınlığın olmaması. Yani ışık olmasa karanlık kavramı olamaz. İnsan vücudunda da zıt kuvvetlerin çatışmasını sempatik ve parasempatik sistemlerin çalışması ile görmekteyiz. Sempatik sistem heyecandan sorumlu iken parasempatik sistem dinginlikten. Dünyada aydınlık karanlığı asla yok edemez fakat aydınlık karanlığa galip gelip gündüzü meydana getirir veya karanlık aydınlığa galip gelip geceyi oluşturur. Sempatik sistem aktif olsa dahi parasempatik sistem hep vardır veya tam tersi. İşte görülen üzere dünya zıt kuvvetlerin galebe nöbetleşmesinin bir sahnesidir. Onun için de hüzün ve mutluluk daim olamaz hep geçişler olur bu iki duygu arasında. Eskiler hüzünlenince “Bu da geçer ya hu!” demişler. Bundandır.

Öyleyse hep ümitvar olmalı insan,  her hal gelip geçicidir öyle değil mi herhal…

Muhammed Sefa YELLİCE

CEVAP VER