ENES BAŞAK’LA RÖPORTAJ

0
251
views

 

(Fakültatif Tıpçı) FT: Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Türkiye sizi “Haftanın 5 günü doktorluk, 1 günü öğretmenlik yapan genç bir adam” olarak tanıdı. Peki kimdir Enes Başak, nerede doğdunuz ve hangi okulları bitirdiniz? Kendiniz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

(Enes Başak) EB: Merhabalar, röportaj teklifiniz için çok teşekkür ederim. 1989 Adıyaman doğumluyum. Yunus Emre İÖO ve Adıyaman AÖL okullarının ardından Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinde ihtisasımı tamamladım. Hakkımda daha detaylı bilgiyi aşağıya eklediğim linkten bulabilirsiniz.  http://enesbasak.com.tr/biyografi/

FT: Tıp Fakültesini bitirirken zorlandığınız, dersler açısından sıkıldığınız dönemlerde sizi motive eden düşünce neydi?

EB: Herkesin bir ideali ve mefkuresi vardır. Ben de hizmet adına insanlara yapabileceğim çalışmaları hayal ederek zor dönemlerimi atlattım. En çok hatırımda kalan ise, bir köyün doktoru dışında her şeyi olmaya çabalamaktı. İşte bu düşünce yol ayrımlarımda bana yardımcı oldu.

FT: Şuan çoğu doktorda, hatta çoğu meslekte rastlamadığımız bir yardım ve fedakarlık isteğiniz olduğunu görüyorum. Bu duygular sizde nasıl oluştu? Aile hayatınızda ya da üniversite döneminde kendi çektiğiniz sıkıntılar oldu mu? Bunların başka insanlara yardım isteğinizde etkisi var mı?

EB: Ben bu düşünceye katılmıyorum. Zira, her meslekteki özellikle meslektaşlarım arasında canhıraş bir şekilde hizmet etme gayretiyle yaşayan birçok güzel insan var. Gençlerle ilgilenmemin hayatımda yaşadığım bir zorlukla ilgisi yok.

FT: Doktor olmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

EB: Küçük bir çocukken, özelde çalışan bir doktorun anneme: ‘‘Ne yaparsak yapalım bu çocuk yaşamaz, siz zaten yoksul bir ailesiniz onunla daha fazla ilgilenerek daha fazla yoksullaşmayın.’’ dediği gün doktor olmaya karar vermiş ve bu mesleği daha iyi yapabileceğimi düşünmüştüm.

FT: Aile hekimliği tercihi yaparken ilk sıraya Silopi’ yi yazarken düşünceleriniz neydi? Daha sonradan “Keşke Batı tercihi yapsaydım.” dediğiniz zamanlar oldu mu?

EB: O bölgeyi seviyorum ve oradaki insanların daha eşit şartlarda bir yaşama sahip olmasını istiyorum. Bu yüzden de oraya gittim ve asla pişman olmadım…

FT: Silopi’de bulunduğunuz süre içinde sizce en büyük kazanımınız nedir?

EB: İnsanlar… Çok fazla insan kazandım diyebilirim. Güzel insanlar kazandığım için son derece mutluyum…

FT: Köyde Cumartesi günleri verdiğiniz “Gönüllü Matematik Dersleri“ne aldığınız geri dönüşler nasıl oldu? Öğrenciler ve aileleri neler hissettiler?

EB: Böyle bir şeyi ilk defa yaşayan yöre halkından çok güzel geri dönüşler aldım. Gençlerin ders çalışması ailelerini son derece mutlu etti ve bu durumdan memnuniyetlerini her fırsatta dile getirdiler.

FT: Köy için başlattığınız kırtasiye, kitap ve eşya yardım kampanyasından bahsedebilir misiniz? Yardımlar devam ediyor mu? Nasıl bir yöntem ve süreç izlediniz?

EB: Sosyal medyadan yaptığımız duyurular ile ulaştığımız güzel insanlar yardımlarını PTT kargo ile Silopi’ye gönderdiler. Ardından bu yardımları dört farklı köy okulunda dağıttık. Yaklaşık 35 farklı şehirden yardımlar geldi…

FT: “Hastanede Bir Gariplik Var” isimli bir kitabınız, yazdığınız şiirler, farklı dergi ve sitelerde yazılarınız var. Bunun yanında android için uygulama geliştiriciliği yapıyorsunuz. Hem doktorluk yapmayı hem de hobilerinize vakit ayırmayı nasıl başarıyorsunuz?

EB: İnsan mutlu olduğu şeyi yapmalı ve ben bahsettiğiniz hobilerimle mutlu olduğum için bu konularda vakit problemi pek yaşamıyorum.

FT: Son olarak, biz genç doktor adaylarına neler söylemek istersiniz?

EB: Bir hocamın söylediğiniz söylemek isterim: ‘‘Doktor olmadan önce iyi bir insan olun. İnsanların duygularına, hüzünlerine önem verin. Onları anlayın. Ve bu mesleği yaparken en iyi şekilde yapın. Onlara en yüksek düzeyde faydalı olabilmek için çok çalışın…’’

Röportaj için tekrar çok teşekkür ederim ve sizlere huzurlu, mutlu ve başarılı bir ömür dilerim…

 

 

                                                                                Nurefşan AKCAN

CEVAP VER