GLOBAL MEDYANIN TAARRUZU

1
73
views

Araştırırken bende çok büyük etki bırakmış olan bu konuya daha naif bir başlangıç yapmak istediğimden yine bir hikaye ile giriş yapacağım. Tabi ki herkes kurbağa modelini bilir. Sıcak suya atılan kurbağa refleksleri ile dışarı sıçrar ve ölümden kurtulur. Ama ılık suya koyulan kurbağa güzelce gevşer ve haşlanmaya başladığında artık dışarı sıçrayacak gücü kendinde bulamaz.  Kendini derin bir uykuya teslim eder. Bu yavaş bir ölümdür. Toplumların beyin ölümü için hazırladıkları ılık su medyadır. Yüzlerce psikolog ve toplum mühendisinin hazırladığı bu üst düzey çalışma genç beyinleri ılık suya atmak içindir.

Medya bizi neye sürüklüyor, neye inandırmaya çalışıyor?

Yaygın medyaya dikkatle bakın. Bir yalan denizinde boğulmaya terk edilmiş gibi hissetmediniz mi hiç? İzlediklerimiz, okuduklarımız yalan. Hatta savaşlar bile yalanlarla başlayıp yalanlarla bitiyor. Birileri gözümüzün içine baka baka yalanları iyi ve kötü olarak paketleyip pazarlıyor. Dünyayı ele geçirmek ülküsü olan bir avuç banker dünyayı kana bularken kitleleri algı operasyonları ile uyutuyor. Asıl kötü olansa yalanların kitlelerde doygunluk yaratması, gerçek açlığını hissizleştirmesi.

glo 1.jpg

 

Peki medyada dönenler sadece yalan haberlerden mi ibaret? Her gün görebileceğimiz beynimizde yara açan programlardan bahsediyorum. Şarkıcıdan kuaföre, tasarımcıdan aşçıya toplumun tüm kesimleri üzerinde özenle çalışanlar. Herkes bir yarış içinde, ya da kavga desek daha mı doğru olur? Aile yarışmalarında bile aile kavramı yıkılması için uğraşılıyor. Eşler para için kavga ediyor birbirlerini eziyorlar ve sevgilerini hatta daha önemlisi saygılarını yitiriyorlar belki de. Tamamen kavgaya dayalı bu programlar bel, de fark ettirmeden bizden hoşgörümüzü ve anlayışımızı söküp aldı. Milli genlerimize karşı savaşımızda ne yazık ki kazanma yolunda ilerletiliyoruz. Dikkatlice bakıldığında casting ajanslarından seçilenlerin Türk milletinin ahlak değerleriyle bu derece oynayabilmesi mümkün olabiliyor. Ekranlara çıkıp ne giysem diye düşünen birinin dünyadaki tek amacı tek yeteneği bu olmasa gerek. Baktığımızda saatlerce izlediğimiz bu insanları normal hayatta muhataba bile almayı düşünmeyiz. Halbuki her insanın ayrı bir yeteneği vardır. Keşke her birey kendi yeteneğini doğru yerlerde değerlendirebilse…

glo 2

 

Bu bir ideoloji taarruzudur. Bir milletin ortak değerlerine hücumdur. Güç kullanımı konusunda teorileriyle tanınan ve milli istihbarat uzmanı Prof. Joseph NYE bir açıklaması şu şekildedir:  ‘’Güç istediğini alabilmek için diğerlerini etkilemektir. Bunu 3 şekilde yaparız. Birincisi sopa yöntemidir. Tehdit ederek istediğimizi alırız. İkincisi havuç yöntemidir. Bir ödeme yaparak istediğimizi alırız. Üçüncüsü ise ikna yöntemidir. Bizim istediklerimizi istemelerini sağlarız. Belirli çekim merkezleri oluşturarak insanları oraya çekeriz. Buna yumuşak güç de diyebiliriz.’’

 

Beyni felç eden propagandalar ucuz ve etkili bir biçimde toplumu şekillendirirken, düşünceler formatlanarak düşünmeyen bir toplum hedeflenirken ve bunlar en iyi uzmanlar tarafından pişirilip servis edilirken medyanın üzerindeki sis bulutunu açmak hepimizin görevi. Kendi bağımsız sorularımız ve milli genlerimizle bizi karanlık bir zihne sürükleyenlerin aksine hep aydınlıkta kalmalıyız.

Bu yazıyı yazmamda yardımı olan ve zihnimi aydınlatan gazeteci yazar BANU AVAR’a çok teşekkür ederim.

Elham Mine İş

1 YORUM

CEVAP VER