GİDİŞATIMIZ HİÇLİĞE Mİ?

0
84
views

Merhaba,  kısa ve öz bir yazı.
Bir hikaye ile başlayalım,  Nasrettin hoca bir gün kadının yanına gitmiş,  kadının mektepten gelen çocuğunu görmüş. Kadı efendi bu okuyup ne olacak demiş,  şimdi bu okulu bitirir,  sonra bir üstünü,  sonra memur olarak başlar,  amir olur, kadı olur, beğenilirse sadrazam dahi olur demiş,
Hoca eklemiş
Peki ya sonra
Sonra sonra demiş kadı hiç olur,
Hoca ben şimdiden hiç olmuşum demiş.
Hayatta hırslı, azimli,  çalışkan vs değil miyiz hepimiz?  Makam mevkileri basamak yapıp her yeni unvanda sanki tabandan başlayarak tavana doğru yükselmek deyimini kullanmıyor muyuz? Sonra zirvedeki yalnızlık zırvasını uyduruyoruz,   zirveyi biz bilinç eşliğinde oluşturmadık mı,  yükselmek var mı peki, hayat tabandan tavana yükseldiğimiz bir platform mu, cevap hayır.  Dairesel bir halka içinde dönüp başa geliyoruz, öyleyse hayatı şu hikaye gibi yaşamalı değil mi?
Hikayede bir kral adamlarından birinin eline bir kaşık zeytinyağı verip bunu dökmeden etrafı gez gör gel der,  geldiğinde hiçbir şey görmemiş, fakat zeytinyağını da dökmemiştir. Bir daha gider, izleyince de zeytinyağı olmadan döner. Hayat ise zeytinyağını dökmeyip etrafı izleme sanatıdır. İşte böyle yaşanmalı değil mi?

Sefa Yellice

CEVAP VER