BEYNİNİN CİNSİYETİ NE?

0
107
views

 

Size ilk önce sorularla başlıyorum.

Kadınlar neden daha fazla konuşur ve kendilerinin dinlenilmesini anlaşılmasını isterken erkekler çok konuşmayı ve dinlemeyi fazla sevmez?

Erkekler niye inşaat olan bir yerde çalışan iş makinalarını izlemeyi severken orada iş makinaları izleyen kadın göremezsiniz?

KAD 2.jpg

 

Kadınlar neden yukarıdaki resimde olduğu gibi bir sürü rengi tanımlayabilirken erkeklerde böyle bir şeyi göremeyiz?

Ya da erkeklerin işlerinden anlayan kadınlar mesela taksi şoförü bir kadın olduğu gibi; moda tasarımcısı renklerden iyi anlayan bir erkeğin de olduğunu görürsünüz bunları diğer erkek ve kadınlardan ayıran ne?

Bu farklılıkların kaynağı işte bizim hala işleyişini tam olarak anlayamadığımız muhteşem beyinlerimizin cinsiyetinden kaynaklanıyor.

Beyinlerimizin cinsiyeti anne karnında belirleniyor. Anne karnında maruz kaldığımız testosteronun miktarına göre beynimizin cinsiyeti belirleniyor. Anne erkek bir bireye hamile ise erkek çocuğun salgıladığı testosteron çocuğun erkek beyinli olmasını sağlıyor. Eğer anne kız çocuğa hamile ise bu sefer testosteron salgılanmayıp östrojenin ağırlıkta olduğu maruziyet oluyor ve beyni kız cinsiyetinde oluyor. Buraya kadar her şey normal. Fakat anne erkek çocuğa hamile olup çeşitli faktörler mesela stres gibi nedenlerden dolayı testosteron bu sefer salgılanmıyor ve şaşıracaksınız erkek çocuğun beyni kız cinsiyetinde oluyor. Aynı durum kız çocuğa hamile olan annenin çeşitli nedenlerden dolayı testosteron salgılanıyor ve çocuk erkek beyinli oluyor.

Peki biz beynimizin cinsiyetini nasıl anlayacağız? Görüldüğü gibi  erkek ama bir kadın beynine ya da kadın ama erkek beynine sahip olunabiliyor.

Yapılan araştırmalarda anne karnında maruz olduğumuz testosteron miktarı ile yüzük yani 4. parmağımızın boyunun birbiri ile alakalı olduğu gösterilmiş. Yani kişi eğer erkek beyinli ise yüzük parmağı işaret parmağından uzun oluyor, kadın beyinli ise işaret parmağı yüzük parmağına eşit veya uzun oluyor. (Bu yazıyı okuyanlar şimdi elllerine bakıyor.)

kad 3.jpg

 

Önemli olan yukarıdaki resimdeki gibi avuç içinden parmakların uzunluklarını ölçüp öyle karşılaştırmak.

Yüzük parmağı ne kadar uzunsa işaret parmağına göre o kadar testosterona maruziyet olduğunu gösteriyor. Yani erkek cinsiyetli beyinler arasında bile daha erkek, az erkek beyinli gibi farklılıklar oluyor.

Burada unutulmaması gereken şey erkek beynine has özelliklerin kadın beyinlerine sahip kişilerde olmayacak diye bir ayrım yoktur burada önemli şey baskınlık durumudur. Yani erkeklerde yer yön kabiliyeti kadın beyinlere göre biraz daha gelişmiştir bu kadınlarda yer yön kabiliyeti olmayacak anlamına gelmez.

Bütün bu anlatılanların daha fazlası için ve kadın beyni ile erkek beyni arasındaki farkları çok güzel şekilde açıklayan Hacettepe Üniversitesi Fizyoloji bölümü baş asistanı Dr .Serkan Karaismailoğlu’nun “Kadın Beyni, Erkek Beyni “ kitabını okuyabilirsiniz.

kad 4.jpg

 

 

Son olarak kadın beyni ile erkek beyni arasındaki farkların birbirlerini tamamlamak ve bu dünyanın daha renkli yaşanabilir bir yer olmasını sağlamak içindir. Birbirimizin farklılıklarının beyinlerimizden kaynaklandığını anlayalım ve birbirimizin farklılıklarını anlamaya çalışalım birbirimizi kırmayalım.

Okuduğunuz için teşekkürler.

                                                               Yavuz Selim Şahin

CEVAP VER