NBA 2K15

0
135
views

Herkese uzun bir aradan sonra tekrar merhaba arkadaşlar.

Yazıma fakültemizin egosunu hafifçe okşayarak başlamak istiyorum. Bu yıl Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak bir kız basketbol takımı çıkardık. Başta sadece aramızda konuşulan düşünmesi zevkli bir hayalken, İsmail Malkoç hocamızın da desteğiyle işler ciddiye bindi ve başlarda haberi olmasa da, bir kızla başa çıkamayan insanların olduğu bu dünyada on kızı sabırla bu günlere getirmiş, koçumuz Ömer Uslu sayesinde, yıl boyunca “hayvan gibi çalışarak” (yalan yok) ve kesinlikle tüm takımın istekli olup görevini severek yapmasının küçümsenemeyecek etkisiyle şampiyonluğu kaptık. Bu başarı yetmezmiş gibi bir de çok güzel dostluklar kurduk. Koçumuz takım olma düşüncesine o kadar bağladı ki bizi, aramızda birbirini bir hafta görmese ağlayanlar bile oluyor. Bu işin şakası tabii diye düşünebilirsiniz ama olmaz da diyemiyorum, çünkü nerdeyse hiç görüşmediğimiz bir hafta (korkutucu) olmadı…

Ben de dedim madem bu kadar bağlandık, patlatalım bir yazı da takım için. HER ŞEY TAKIM İÇİN!

 

Konumuz basketbol, oyunumuz da şaşırtmadı ki basketbol. Yalnız bir sene geriden gelerek 2k15’i inceliyoruz.

 

Şöyle ki bu tarz simülasyon oyunlarında bence grafiğin fazla ön planda tutulmasının pek bir anlamı yok. Sonuç olarak oyun kendini öyle böyle oynatıyor. Fakat 2k15 önceki serilerine göre grafiği oldukça ön plana çıkartmış, adamın alnından akan tere kadar yapmışlar valla, ki bu yüzden boyutu tam olarak 37gb. Başta bu korkutucu sayı sizi şoke edebilir, ama oyunu oynamaya başladığınızda bu artık canınızı yakmayacak. 😉 2015 sene sonunda çıkarılan 2k16 da ise grafiklerin biraz daha geliştirilmesi ve oyuncu kadrolarının yenilenmesi dışında daha fazla ne eklemişlerdir bilemiyorum.

 

Ki biz 2k15’imize dönersek, eklenen yeni modlar gözümüze ilk çarpan. MyGM transfer, takım taktikleri, bilet satışı… gibi olayları kontrol etmemizi sağlayan menajerlik, MyPARK ise oyun grafiklerinin tadını çıkarabileceğimiz bir online oyuncu platformu görevinde. Yapımda başından beri bulunan bir takımı kontrol ettiğiniz MyLeague ve tabii ki hepimizin kendini yerine koyarak oynadığı ve tipinizi ayarlarken iki saatin nasıl geçtiğini anlamanızı engelleyecek kadar çeşitlilik getirilmiş karakter yapma sayfasıyla RPG de diyebileceğimiz MyCareer modu, yeni animasyonlar ve şut atma sistemi başta olmak üzere çeşitli yeniliklerle ana menüde her zamanki yerlerini almışlar.

 

Oyunun bu güzelliğine bir de Türk takımlarının eklenmesi içimizde koşarak balkona bir bayrak asma hissi uyandırıyor. Benim tek taktığımsa, mesela eğer Boston ile onların evinde maç yapıyorsanız tuhaf bir şekilde bütün seyirci onların taraftarlarından oluşuyor. Sevildiğini bilmeyerek başlıyorsun maça… Ama yine de zaman zaman küçük espriler dahi yapan spikerlerle televizyonda maç izlermişçesine bir gerçeklikle (hatta o kadar gerçek ki Oklahoma ile maçımda Durant bir sayı bile kaçırmadı) oyun oynamak maç öncesi psikolojinizi bozmak için hazırlanmış bu küçüktuzağı yutmanızı engelliyor. Özellikle basketbol severlere bakmalarını tavsiye ederim.

Sude Günce YÜKSEL

 

CEVAP VER