BİR BÜTÜN : ERCAN KESAL

0
80
views

Sevgili Fakültatif Tıpçı okuyucuları…Sizlere bu yazımda benim için çok anlam ifade eden bir doktor abimizi tanıtmak istiyorum. Beni bu derece etkileyen ve neredeyse idolüm haline gelen bu insanı belki sizler de tanımak istersiniz diye düşünerek bu yazıyı yazmaya karar verdim. Peki kim mi bu adam? Cevap: ERCAN KESAL

Benim Ercan abiyle tanışmam 2013 yılının soğuk bir Mart akşamına denk geliyor, ’’Bir Zamanlar Anadolu’da’’ filmindeki köy muhtarı karakteri beni o kadar etkiledi ki ( hayatımda izlediğim en gerçekçi oyunculuktu) filmin çıkışında anında telefonumu elime aldım ve yaptığım şey ; ‘bir zamanlar anadoluda muhtar Enver’ oldu. Oyuncu kadrosunun içinde Ercan Kesal ismini görmemle birlikte kimdir bu adam demeye başlamam bir oldu. Sadece okumakla da kalmadım diğer filmlerini de izledim ve hepsinden ayrı ayrı etkilendim.

Girizgahı tamamladığıma göre biraz kendisi hakkında bilgi vereyim. Ercan Kesal  1959’da İç Anadolu’nun kuru bozkırına serpilmiş bir demet lale misali varlığını sürdüren Nevşehir’in Avanos beldesinde doğar. İlk ve orta öğretimini burada tamamlayan Kesal lise eğitimi için Nevşehir’e gider. 1978 yılında Ege Üniversitesi’ne başlar dönemin genel yönelimi ve içindeki hiç dinmeyen aykırı duruş sebebiyle sol ideolojilere merak saran Kesal kavgalar tartışmalar ve 12 Eylül dönemindeki hapislerle birlikte 1984 yılında güç bela fakülteden mezun olur. 1984-1990 yılları arasında Ankara ve ilçelerindeki çeşitli köy ve kasabalarda hekimlik yapar sonrasında ise halen sahibi olduğu İstanbul Okmeydanı Hastenesi’ni kurar.

Buraya kadar okuduklarınız sıradan bir biyografinin içeriği olabilir değil mi? Bence de öyle asıl mevzu ise şimdi başlıyor. Tıp doktorluğu Ercan Kesal’ın belki de en geri planda kalan mesleğidir. Kendisi Cannes Film Festivali başta olmak üzere bir çok sinema otoritesinin defalarca ödüle layık gördüğü filmlerin senaristi, yönetmeni, bazısının oyuncusu, son derece etkileyici ve sürekleyici kitapları hikayeleri olan bir yazar, şair ve siyasetçidir aynı zamanda.

Son yıllarda Türk sinemasının yetiştirdiği en önemli değerlerden olan Nuri Bilge Ceylan ile yaptığı işler görülmeye ve izlenmeye değerdir hakikaten… Filmleri burada uzun uzun anlatmak isterdim ama izleyip sizin değerlendirmeniz daha iyi olacaktır – pişman olmayacaksınız-. Eğer hala izlemediyseniz ;  “ÜÇ MAYMUN” , “BİR ZAMANLAR ANADOLU’ DA” ,”VAVİEN” ,”DERİN”(kısa), “SAÇ”, “KÜF”, “YOZGAT BLUES”, “SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ” filmlerini izlemenizi şiddetle öneririm.

Tıp fakültesi öğrencileri olan bizler için ileride karşılaşabileceğimiz sorunları sorumlulukları güzellikleri ve kötülükleri içeren tek nefeslik bir kitabı vardır ayrıca. ‘’Peri Gazozu’’ isminde kitapta sadece anadolunun ücra köşelerinden birindeki genç bir hekimin çırpınışlarını değil hayatın aslında ne olduğunu ve kimi kalemlerce nasıl yorumlandığını kimi zaman kalbini titreten kimi zaman gözlerini yaşartan betimlemelerle okuma fırsatı bulacaksınız. Bir diğer kitabı olan ‘Nasipse Adayız’ da ise Ercan Kesal’ın siyaset hatıralarına şahit oluyoruz. Bu kitapta topluma ve çevresine duyarlı bir o kadar da masum olan doktorumuzun çevresinin baskısıyla girdiği siyaset dünyasına nasıl da yabancı kaldığını okuyacak ve ülkemizdeki koltuk kavgalarına farklı bir pencereden bakma fırsatı bulacaksınız. Yukarıda saydığım filmleri ve ufak bir tanıtımını yapmaya çalıştığım kitapları okumanızı bir kez daha önerdiğimi ifade ediyorum.

Veee işte size basitçe Ercan Kesal … Benim içinse kendini tıbbi yükümlülüklerinin içine hapsetmemeyi başarmış medikal konulardaki yarattığı fark kadar ve hatta daha fazlasını paramedikal alanlarda yaratmayı başarmış yetenekleri ve vizyonunu hayatına yansıtmayı başarabilmiş gerçek bir idol. Özgeçmişini okuduğumda keşke ben de böyle olabilsem dediğim bu insanı sizlere de tanıtmayı başarabildiysem ne mutlu bana.

Saygılar sevgiler hürmetler efenim :))

Çağlar YILDIZ

CEVAP VER