SPOTLİGHT

0
82
views

Yönetmenliğini Tom McCarthy’in yaptığı film, ABD’de bir araştırma gazete birimi olan The Boston Globe’un “Spotlight” ekibini konu ediniyor. Gerçek bir olaya dayanan film Boston’daki kiliselerde yaşanan çocuk tacizi olaylarına ışık tutuyor. Konu  itibariyle kesinlikle çok cesur ve hassas bir film. Böyle bir içerikle Oscar’ı alması ‘helal olsun akademiye’ dedirttiriyor. Sağlam kadroyu da göz ardı etmemek gerekir tabi. Bundan yaklaşık 15 sene evvel Spotlight ekibi kiliselerde uzun süredir devam eden çocuk tacizi iddialarıyla ilgili bir araştırmaya girer. Araştırma derinleştikçe konunun sadece Katolik kilisesiyle bağlantılı olmayıp devlet kurumlarına da uzandığını fark ederler. Filmde kiliseye yakın olduğu bilinen avukatların gizli arabuluculuklarını, olayları nasıl ört bas ettiklerini görüyoruz.(Konu çok tanıdık değil mi arkadaşlar? Bugün Türkiye’de neredeyse her gün kadın, çocuk istismar ve tecavüz haberleri alıyoruz. Bu yazıyı okurken daha geçenlerde 45 çocuğun tecavüze uğradığı Ensar Vakfı’nın aklınıza geldiğine eminim. Ortada mağdur olan onca çocuk olmasına karşın bırakın “kınamayı” aksine suçlu çocuklarmış gibi Ensar Vakfı’na sahip çıkıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Semra Ramazanoğlu çıkıyor diyor ki,“Bir kere rastlanmış olması, hizmetleriyle ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz”.Ben bu açıklamada tek bir şey görüyorum “sapkın bir zihniyet”.Böyle bir açıklamadan sonra suçlunun cezasını çekeceğine inandınız mı peki? Başka bir cemaatte, başka bir isimle işine devam ettiğine bahse girerim!)

spot 2.jpg

 

Filmimize dönersek, hedefteki çocukların genelde ebeveynlerinin boşanmış, babası olmayan ya da düşük gelirli bir aileden geldiklerine dikkat çekiliyor. Burası çok önemli bir nokta bana kalırsa. Düşünsenize karşısında annesinden,babasından göremediği ilgiyi gördüğü, parayla değil manevi destekle yanında olan birisi var ve yaptığı şey kötü bile olsa o ne derse elbette ki sorgulamadan,çıt  çıkarmadan yapar.Filmin sonunda verilen tecavüz istatistikleri var ki ağzınızın açık kalacağına eminim. Spotlight kadrosunun nasıl bıkmadan, sabırla işin peşinde olduklarını göreceksiniz. Bu bağlamda film gazetecilik mesleğinin nasıl icra edilmesi gerektiğini gösteren bir rehber niteliğinde. Ve gazeteciliğin doğru yapıldığında neleri alt edebileceğini gösteriyor.(Tabi bunun için başta ülkede özgür basın kavramından bahsetmek gerekir)

Yönetmen Tom McCarthy en iyi film ödülünü alırkenki şu sözleri de anlamlıdır: “Bu filmi iktidardan hesap soran gazeteciler için yaptık”.Aynı film Türkiye’de yapılsa ne olurdu diye düşünmeden edemiyor insan. Gerçi cevap basit,tecavüzler nasıl ört bas ediliyorsa bu film de bir şekilde ortadan kaldırılırdı.

Yağmur DEMİR

CEVAP VER