MUCİZELERE İNANMAK!

0
417
views

Merhabalar,  bu yazımızın konusu mucizelere inanmak.
Önce mucize nedir ona bakalım isterseniz.  Ben mucizeyi şöyle tanımlarım:
Hayatta günlük yaşam içinde pek olmayan, imkanların,  fiziki kuralların ihtimallerinin dışına çıkılarak hayatımıza müspet tesirleri olan inanılması güç şeylerin olması.

Herkes günlük hayatı içinde yaşadıkları ve yaşayacağı hususları değerlendirirken aslında zihinden bir olasılık hesabı yapar,  bu yolu falanca araba on saate gitmiş öyleyse ben filanca saate giderim. 
Veya şu hastalıktan muzdarip olan filanca tedavi ile bilmem kaç günde iyileşmiş öyleyse ben falanca sürede iyileşirim. Gibi olasılık ve ihtimal hesapları ile işlerimize ışık tutar planlar yaparız.  Peki planlarımız tutar mı?  Bu sorunun cevabı tam da yok aslında,  tuta da bilir, tutmaya da.  Çünkü engeller çıkar bazen yola veya yolda kestirmeler buluruz. Sonuç nasip ölçüsüne gelir.
Peki mucize denilen, hayatta nadiren olduğunu düşündüğümüz şeyler olabilir mi?
Mucizeler olasılık ibreleri menfi sonuçlar gösterdiği zaman bizim ne olur olsa diye dua ettiklerimiz değil midir?
İlk sorunun cevabını verelim, mucizeler vardır olabilir.
Örnekle ispat edelim. Bir tohum düşünün toprağa düşüyor.  Yağmur sularıyla ıslanan toprak minerallerini suya veriyor, o su tohumu çatlatıyor,  yerden su ve minareleri çeken o tohum kök veriyor, baş verip toprağı deliyor, güneşi soğurup kendine gıda üretiyor.  Onlarca metre boy salıyor.   Baştaki o tohumu görmeyen insan hep öyle ağaç zanneder o bitkiyi, halbuki mucizedir kendileri.
İnsanı düşünün iki yarım hücreden bir tam oluyor.  Rahme gömülüp topraktan su emen bitki gibi kanından besleniyor annenin,  şekil alıyor büyüyor değişip dönüşüyor.  Yer sıkıntısına girince doğuyor dışarıda, anneyi emmeye devam edip büyüyüp erişkin bir birey oluyor. Marangoz olup masa yapıyor, doktor olup ameliyat,  mühendis olup uçaklar tasarlayıp uçuruyor insanları.
Bu mucize değil de nedir?
Pekçokları çocuk sahibi olamazken bir tohum nelere gebe çıkıyor bakın.
Hayatta her şey mucizedir aslen sık görülmesi göze takılan gözlük misali unutturur mucizeliğini.

Mucizeler vardır ve inananlar muhakkak karşılaşacaktır.

Muhammed Sefa Yellice

CEVAP VER