TWIN PEAKS

0
97
views
TWIN PEAKS - Season One - 11/10/1989Homecoming Queen Laura Palmer is found dead, washed up on a riverbank wrapped in plastic sheeting. FBI Special Agent Dale Cooper is called in to work with local Sheriff Harry S.Truman in the investigation of the gruesome murder in the small Northwestern town of Twin Peaks, Washington. (AMERICAN BROADCASTING COMPANIES, INC.)

Breakin Bad’den bu yana bağımlısı olduğum bir dizi olmamıştı ta ki Twin Peaks’i izleyene kadar.Öyle ki dizi hemen biter diye izlemeye korkar olmuştum.Ne zaman kendime bir bölüm için söz vermiş olsam 6 bölümü bitirerek günü noktalıyordum.

twin 2.jpg

 

Twin Peaks, David Lynch ve Mark Frost ortaklığında başlamış bir proje. Ama ben diziyi izlerken daha çok David Lynch tarafıyla ilgiliydim.Daha önce David Lynch’in 3 filmini izlediğim için nasıl bir şeyle karşılaşacağımı az çok tahmin ediyordum. Daha çok gizem ve psikolojik gerilim ögelerini kullanan Lynch’in bu dizisindeki yarattığı hiçbir karakteri normal değildir. Öyle ki her biri ayrı ayrı psikolojik birer vakadır.IMDb puanı 8,9 bu dizi Laura Palmer adındaki bir genç kızın öldürülmesi sonrasında gelişen olayları konu alır.90lar başında bir David Lynch kültü olan dizide ufak bir kasaba, rüya ile gerçek arası gelgitler, özgün dekorlar, dengesiz ve ne zaman ne yapacağı belirsiz karakterler gözümüze çarpar.Kurgunun ise muazzam olduğunu söylemeden geçmemek gerek. Oluşturulan atmosfer ise bir hayli mistik.Dizinin konusu hakkında bu kadarını söyler susarım gerisi size kalmış.Ne yazık ki Körfez Savaşı’nın vuku bulmasıyla ABC kanalının iptaliyle dizi son bulmuştur.Son bulmuştur bulmasına da bizi merakta bırakacak bir sonla veda etmiştir fakat biterken 25 yıl sonrası için izleyicisine geri dönme sözü de vermiştir.Şuan geri döneceği günü iple çekiyorum desem yeridir.
Müziklerine ayrı değinmek istiyorum.Dizinin müziklerini Angelo Badalamenti amcamız kotarmış.Benim favorim Audrey’s Dance Instrumental’ı.Son olarak dinlemeniz için dizinin jeneriğini de buraya koyup gideyim.İyi seyirler;

 

 

Yağmur DEMİR

CEVAP VER