Atatürk Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi- Sıkça Sorulan Sorular

0
2393
views
 1. İngilizce seviyem çok iyi değil. Hazırlık sınıfını geçemez miyim? Geçersem dersleri anlamakta sıkıntı çeker miyim?

Fakültemiz hazırlık sınıfını geçmek için, YDS TOEFL gibi sınavları kabul ediyor. Her ikisinin de alt sınırı 80. Yani bu sınavlardan en az 80 alan öğrenciler, hazırlık geçme sınavına girmeden hazırlık sınıfından muaf tutuluyor. Her iki sınava da girmiş biri olarak, TOEFL ya da YDS’den 80 üstü alan öğrencilerin İngilizce Tıp Fakültesi’nde dil kaynaklı hiçbir sorun yaşamayacağına kefil olabilirim. Bunun yanında hazırlık geçme sınavına girip, hazırlık sınıfını atlayan öğrenci arkadaşlarımdan da İngilizce konusunda sıkıntı yaşayan hiç görmedim. İngilizce’nin sıkıntı olduğu öğrenci grubu, genelde orta okul ve liseden belli bir İngilizce birikimiyle gelmemiş ve bir sene Hazırlık okuyup, yine de kendine hiçbir şey katamamış kişilerden oluşuyor.

 1. İngilizcem çok iyi değil, yaz tatilinde bir kursa gidip, hazırlık geçme sınavında başarılı olabilir miyim?

Neden olmasın? Hazırlık geçmek için yapılan sınavların örnekleri, üniversitemiz web sitesinde bulunuyor: http://www.atauni.edu.tr/ornek-muafiyet-sinav-sorulari Bu sınavları merkeze koyarak, yapacağın iki aylık İngilizce çalışması seni başarılı kılabilir.

 1. Hazırlık muafiyet sınavı nasıl oluyor?

Sınav sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 oturumdan oluşuyor. İlk oturumda İnglizce’den Türkçe’ye çeviri, Türkçe’den İngilizce’ye çeviri, kelime bilgisi, gramer bilgisi başta olmak üzere temel İngilizce bilgisini test edecek çoktan seçmeli sorular var. Bununla beraber sınavın son aşamasında kompozisyon yazmak üzere iki başlık veriliyor ve sizden bu başlıklardan birini seçerek kısa bir kompozisyon yazmanız isteniyor. 2. oturumda ise sözlü mülakat var. Sözlü mülakat, biri Türk diğeri yabancı olmak üzere Yabancı Diller Fakültesi’nden iki gözetmenle bir sınıfta listeye göre sıralanmış birkaç kişiyle geçireceğiniz birkaç dakikadan oluşuyor. Size sunulmuş bir kaç konu var yine. Siz bu konulardan birini (seçtiğiniz kâğıtta hangi konu olduğunu bilmeden) seçiyorsunuz ve bu konu üzerine konuşuyorsunuz.Sınavda başarılı sayılıp hazırlığı geçmeniz için gereken puan 60. Bana göre sınavı geçmeniz için İngilizce seviyenizin ortalamanın üzerinde olması gerekiyor. Çünkü sınav hem temelin üzerinde İngilizce hem de yorumlama kabiliyeti istiyor. Çoktan seçmeli sorular LYS-5 dil tarzında. Sadece bu sınavda bazen tıbbi terimlerle karşılaşabilirsiniz. Şu aşamada bu terimlere yapabileceğiniz bir şey yok. Ancak LYS-5 hazırlık kitaplarına çalışmak, bu alana dair sorular çözmek size büyük oranda yardımcı olacaktır.

 1. İngilizcem çok iyi. Bu, derslerde çok başarılı olacağım anlamına mı gelir?

Hayır. Kesinlikle hayır. Her şeyden önce, İngilizce ve Medikal İngilizce ayrımı yapmalısın. İngilizce’ye çok hâkim olabilirsin, çok iyi anlıyor, konuşuyor, yazıyor olabilirsin; ama karşına bilmediğin bir sürü medikal terim çıkacak. Bunları zamanla öğreneceksin. Birinci sınıf bittiğinde bu jargona alışmaya yavaş yavaş başlayacaksın. İngilizcen çok iyi olsa da, girdiğin sınavda bazen soruları anlayamayacaksın ve belki de başarılı olamayacaksın. Unutma, bu bir süreç. Öğrenmeyi durdurduğun anda başarısız olursun. Bu fakülteye girdiğin andan itibaren kendini geliştirmenin bin bir türlü yolunu düşünmelisin.

 1. İngilizce Tıp’ta yapamazsam Türkçe Tıp’a geçiş yapabilir miyim?

Evet, yapabilirsin; ama çok zor. Türkçe Tıp Fakültesi ilk üç sene Erzincan Tıp Fakültesi’nin öğrencilerine de ders veriyor ve bu öğrenciler her fırsatta Erzurum’a geçiş yapmaya çalışıyor. Zaten onların arasında büyük bir rekabet var. Senin İngilizce Tıp Fakültesi’nde okuyup onlar gibi 90 üstü ortalama yapman çok zor ve geçiş yapma ihtimalin de düşük. İngilizce Tıp Fakültesi’nde 90 üstü ortalama yapacak kadar başarılıysan zaten bence sen hiçbir yere geçme, doğru yerdesin.

 1. Klinikte de derslerimiz İngilizce mi olacak?

Hayır, olmayacak. İngilizce Tıp programının sadece ilk üç senesi İngilizce, kliniğe geçtiğinde bir Türkçe Tıp öğrencisinden farkın kalmayacak.

 1. İngilizce anlamadığım yerlerde hocalar Türkçe anlatır mı?

Emin ol, hocalar buna senden daha meraklı. Çoğu hocadan daha iyi İngilizce bileceksin. Gelen çoğu hoca, İngilizce Tıp programını doğru bulmadığını bu yüzden dersi Türkçe anlatacağını ve notları İngilizce verip, İngilizce soru soracağını söyleyecek. Onlara “DUR!” de. Çünkü bu sadece onların işine gelir. O kendi işini kolaylaştırarak, senin işini zorlaştırıyor. Doğru bulsa da bulmasa da onun işi sana o dersi İngilizce anlatmak. Sen de her zaman İngilizce ders dinlemeye gayret göster.

 1. Türkçe notlardan ders çalışabilir miyim?

Çalışabilirsin; ama faydalı olmadığına inanıyorum. Çünkü komite soruları senin İngilizce notlarından hazırlanıyor. Türkçe Tıp’a sorulan sorularla İngilizce Tıp’a sorulan sorular aynı değil. Ders anlatan hocalar da çoğu zaman aynı değil. Bana sorarsan derslere İngilizce notlardan çalış.

 1. Dersler çok mu zor? Başımı kaldırmadığım günler oldu diyebilir misin?

Dersler olmasa da, stres zorluyor. Derslere giden ve sürekli notlara çalışan bir insan hiç zorlanmaz. Son haftaya bırakan da bir hafta başını kaldırmaz ama her gün derse gidenden çok daha başarılı olabilir. Tıp Fakültesi başarı anlayışı biraz farklı. Göreceksin ki, senin yarın kadar çalışmayıp senin yarın kadar bilmeyen insanlar sadece çıkmış soru ezberleyip senden daha iyi notlar alacaklar. Sistem çok farklı işliyor. Girince alışırsın. Daha önce yaptığımız okul birincisi röportajını okumanı öneririm: https://fakultatiftipci.wordpress.com/2016/06/30/ataturk-universitesi-ingilizce-tip-fakultesi-okul-birincisi-dr-merve-korukcu-ile-roportaj/

 1. Türkçe Tıp mı? İngilizce Tıp mı?

Çok net: İngilizce Tıp. Her ne olursa olsun, fakülte bu konuda çok tecrübeli olmasa da, hocalardan beklediğin desteği alamasan da İngilizce okumanın birçok avantajı var. Bence en önemlisi, textbookları ana dilinde okuma fırsatının olması. Litetarürde istediğin şekilde İngilizce araştırma yapabilecek olman. İnternette İngilizce birçok kaynağa sahip olman: Ders notları, youtube videoları, flashcardlar… Aynı zamanda gelecekte, çalışma hayatına sadece Türkiye’de değil, dünyanın her bir yanında başlayabilecek olman büyük avantaj.

 1. Ben sıcak bir memleketten geleceğim. Erzurum gerçekten söylendiği kadar soğuk mu? Alışabilir miyim?

Belki de tahmin edebileceğinden daha soğuk. Kışın kar buz yerden eksik olmaz. Bahar ayları da genellikle soğuk ve yağışlı geçer. Bunun yanında Erzurum’da yaşamak çok basit. Ulaşım çok kolay. Kış aylarında bile yurttan okula gitmek çok zor değil. Sıcak bir yerden geliyorsan ilk başta zorlayıcı olabilir; ama zamanla alışırsın. Hatta Erzurum’un karını kışını sevenler bile var. Endişelenme, biraz kalın giyinirsin, olur biter. Erzurum’un soğuğunun yanında, havası da kuru. Bu kimine göre iyi, kimine göre kötü. Gelmeden önce kendini buna da hazırla.

 1. Erzurum’da sosyal hayat nasıl? Fakültede ne tür sosyal aktiviteler yapabilirim? Aktif kulüpler var mı?

İtiraf etmek gerekirse, şehirde yapılabilecek çok az aktivite var. Zaman zaman sıkılabilirsin; ama bu bir tıp öğrencisi için avantaj. Çünkü ders çalışırken aklında yapabileceğin başka şeyler olmayacak. Fakültemizin aktif basketbol ve voleybol takımları var. Bu takımlara katılmaktan büyük mutluluk duyacağını garanti edebilirim. Fakültedeki aktif kulüpler ise şöyle: İbn-i Sina Sanat Topluluğu, TurkMSIC, Genç Yeryüzü Doktorları. Bu kulüplerin aktif faaliyetleri oluyor. Örneğin, biz İbn-i Sina Sanat Topluluğu’nun bir alt dalı olarak Fakültatif Tıpçı’da yazı yazıyoruz. İbn-i Sina’nın Sinema Kulübü, Edebiyat Kulübü de var. Bu kulüplerde aktif rol oynayabilir, faaliyetlerine katılım gösterebilirsin. TurkMSIC tüm Türkiye’de tıp fakültesi öğrencilerinin çeşitli etkinlikler düzenlediği bir kulüp. Fakülteye geldiğinde tanıtım günlerinde ayrıntılı bilgi alabilir ve onların arasına katılabilirsin. Bunun dışında, Türkiye’deki tüm tıp fakülteleri artık öğrenci kongreleri düzenliyor, arkadaşlarınla bu kongrelere aktif katılıp sunumlar yapabilir, pasif katılıp yapılan sunumları dinleyebilirsin. Sosyal programları da oldukça dolu olan bu kongreler, yoğun ders temposunda nefes almanı sağlayan değişiklikler olabilir.

Taze Tıbbiyeli, kısacası Tıp Fakültesi deneyimini dolu dolu geçirmek senin elinde. Bu fakülteye girip, yalnızca “doktor” sıfatını edinebilirsin. Bu fakülteye girip, yazar, sinemasever, dayanışmacı, takım arkadaşı, araştırmacı, toplum gönüllüsü de olabilirsin. Hayatını özgürce yönetmek senin elinde.

Dilerim, aramıza katılman senin için harika bir deneyim olur.

Eylül’de görüşmek üzere, hoşçakal.

Sorularınız için bize ulaşın: ibnisinaataturk@gmail.com

Eda Gül Karaca

Nurda Öztürk

Zehra Efe

 

CEVAP VER