Counter-Strike: Global Offensive

0
82
views

Haftalar, aylar hatta yıllar sonra herkese tekrar merhabalar! Okul bitti biteli sosyal hayatım için vicdandan yoksun bir katile dönüştüğüm gerçeğiyle, aynı evde yaşadığım ailem dahil gün içinde herhangi bir insanla görüşmeden ve tüm sosyal mecralardan da elimi kolumu çekmiş sadece oyunlarım ve ben yaşıyoruz. Mal mısın diye sorabilirsiniz. Sanırım cevabım evet ama seviyorum olurdu. İşte bana “Bu yıl ne güzeldi ya” dedirten anılarımın yüzde kırkını bu bir ayda böylece yaşamış olduğumu düşünüyordum ki daha başka yaşanmışlıkların da beynime hücum etmesiyle kendine ön sıralardan yer bulmuş Fakültatif Tıpçı’yla göz göze geldik ve o an ne zamandır yazı yazmadığım gerçeğini hatırladım. Şimdiyse geçirmiş olduğum bu zaman bana çoğumuzun küçüklüğünde aynı şekilde saatlerini, günlerini hatta haftalarını oyun oynarken nasıl fark etmeden kaybettiğini hatırlattı. Bu yüzden ben de, özellikle ebeveynlerin kaybedilmiş zaman olarak gördüğü hayatımızın bu diliminde baş rollerden birine sahip Counter hakkında yazmaya karar verdim.

Şuanda bile sık sık duyabileceğiniz, ilk kimin söylediği belli olmadığından oyun sektörünün atasözlerinden biri diyebileceğimiz “Kanka Counter atak mı?” sorusuyla ölümsüzlüğünü ilan etmiş oyunlardan biri kendisi. Piyasaya çıktığından beri, sonraki her jenerasyonda rastlamak mümkün ayrıca ve de çok basit bir mantığı var, karşındaki düşmanı ortadan kaldır.

En son yıllar önce oynadığım Counter’a yaklaşık bir ay önce geri döndüm ve o zamanlarda da olduğu gibi yine, özellikle 12-15 yaş gençleri tarafından ele geçirilmiş durumda. Fakat eskiden internet kafelerde oynadığımız o küçük kitlenin bu sefer tüm dünyaya genişlemesiyle oyununuza dahil olan Rus oyuncuların da oyun üzerinde bir hakimiyeti yok değil ve asıl bu iki bileşen bir araya geldiğinde, oyun içindeki konuşmalar her zaman pek hoş oluyor diyemeyeceğim.

Tabii ben bunları oyuna eğlence katan başka bir part olarak görüp trolle vurmayı tercih eden biri olarak, (ayrıca çok iyi de oynadığımı söyleyemeyeceğim) oyuna eklenmiş oylamalar kısmından çoğunluğun sağlanması ile takımdan atılma gibi bazı onur kırıcı hareketlere maruz kaldım. Ama bunlar beni yıldırmadı ve bazen şansın da etkisiyle skor tablosunda ilk sıraları kaptım. Hatta “Oynamayı öğren öyle gel.” cümlesiyle desteklediğim, başkalarının oyundan atılması için oylamalar bile başlattım ve anladım ki ego gerçekten çok tehlikeli.

Oyunun monotonluğu online oyuncularla her zaman karşınızda farklı takımlar olması ile yıkılıyor zaten ama bunun yanında yapılan veya düzenlenen yeni haritalar, silahlar, kostümler… ekmeğimize sürülen yağın üstüne bir de reçel atıyor. Eskiden 465327 kere oynadığım asaults haritasını görünce şahsen gözlerim yaşarmadı değil. Ayrıca diğer yeni olarak Molotof kokteyli eklenmiş ve karşınızda kullanmayı bilen biri varsa sizin için çok can sıkıcı olabildiği gibi yine asaults gibi bazı dar alanlara sahip haritalarda işi aleyhinize çevirmenizde size bir o kadar yardımcı olabiliyor.

 

cs.png

Bunların yanında yine diğer oyunlarda da var olan, düşmanın etrafta gezinirken bile kurduğun bomba veya kurtardığın rehineyle oyunu kazanabiliyoruz. Klasikleşti de diyebileceğimiz bu modların yanında, oyuna yeni bir Arsenal modu eklenmiş. Şöyle ki, diğerlerinde sadece ilk raunda tabanca, sonra da maçın ilerleyişine göre gelen paraya bağlı olarak silah seçebilirken, eklenen Arsenal modunda parayla silah alabilme özelliği yok. Kazandığınız rauntlara göre daha iyi veya daha kötü silahlarla başlayacağınız gibi, ard arda bir kaç kere ölürseniz sadece el bombasıyla ortada kalıyorsunuz.

Açıkçası elinde aman aman bir silah olmayanlar bile oyunun en iyilerinden olabiliyor bazen, ki bunda hile yapanların yeri yadsınamaz ama 100 saat üzerindeki bir zamanı oyun için harcamış insanların da emeklerinin karşılığını böyle alıyor olduğu bir gerçek. Bu tipler yüzünden oyuna daha yeni başladım deyip anında vurulmak ve uzun uzun raundun sonunu beklemek biraz can sıkıcı olabiliyor bazen ama Counter bu sonuçta, oynatıyor bir şekilde kendini. Buyurun siz de oynayın.

Sude Günce YÜKSEL

CEVAP VER