2016 Rio de Janerio Olimpiyatları

0
78
views

Merhaba sevgili fakültatif tıpçı okurları 🙂

Sonunda 2016 Rio de Janerio olimpiyatları başladı biz de televizyonun başına kurulduk spor ziyafeti çekiyoruz. Türkiye’yi  48’i kadın 55’i erkek olmak üzere 103 sporcu, 21 alanda temsil ediyor. Yarışmaları izlerken benim içim içime sığmıyor çünkü olimpiyatlarda gerçekten genç sporcularımız bize çok güzel performans sunuyorlar. Bu olimpiyatların bir diğer özelliği de sporcularımız jimnastik ve tenis dallarında ilk defa ülkemizi temsil etmeye hak kazandılar. Yayıncı kuruluşların Türkiye’nin maçlarını çok az vermesine rağmen onlara destek vermeyi elimizden geldiğince sürdürüyoruz. Her ne kadar TRT olimpiyatları vermek yerine futbol transferlerini yayınlasa da elimizden geldiğince takip etmeye çalışıyoruz. Şimdi gelelim branşlara ve Türk sporcularının başarılarına 🙂

İlk olarak yüzme ile başlayalım. Olimpiyatların en eğlenceli ve en sevilen sporu olan yüzme de Türkler uzun yıllar başarı gösteremedi. Son iki olimpiyatta ise sporcularımızla göz doldurmayı başardık. 2016 Rio olimpiyatlarında yüzmede bizi Nezir Karap 400 metre serbest ile temsil etti. 43.olup ekleme serilerinde elendi. Madalya umudu veren sporculardan biri olan Victoria Zeynep Güneş 400 metre karışıkta 18. sırada yer aldı. 100 metre kurbağalamada olimpiyat tarihimizde bir ilk olarak yarı final yüzen sporcumuz 14. oldu. 200 metre kurbağalamada şuanda tüm zamanların en iyi dördüncüsü derecesine sahip sporcumuz madalya umudu ediyor .Ekaterina Avramova 200 metre sırt üstünde ilerleyen günlerde bizi temsil edecek. Nida Eliz Üstündağ 200 metre kelebekte 2:10:02 derecesi ile Türkiye rekorunu kırdı ; 22. olup yarışmadan elendi.

7

 

Okçulukta Mete Gazoz ve Yasemin Anagöz yarışıyor. 1999 doğumlu Mete olimpiyat kafilesinin en genç sporcularından biri. Okçuluktaki iki sporcumuz da çok iyi yarıştı. Mete Hollandalı Van den berg ‘e 7-3 yenilerek  1/16 aşamasında elendi. Tükiye’nin gelecek vaat eden 5 sporcusu arasında yer alan Mete’nin 2020’de madalya kazanması bekleniyor. Yasemin Anagöz Meksikalı rakibi Valencia’ya 5-6 yenilerek 1/16 aşamasından turnuvadan elendi.

2.png

 

Halter bize turnuvadaki ilk madalyamızı getirdi. Silkme ve koparmada toplamda 351 kilo kaldıran 24 yaşındaki Daniyar İsmayilov gümüş madalyanın sahibi oldu. Kadınlar da ise Duygu Aynacı toplamda 200 kilo kaldırarak grubunda 4. genel klasmanda 9. oldu. Mehtap Kurnaz toplamda 181 kilo kaldırarak 13.oldu.

3.png

 

Boksta Mehmet Nadir Ünal 1/16 aşamasında Kübalı rakibi Julio Cesar la Cruz ‘a 3-0 yenilerek turnuvadan elendi. Onur Şiparl Bulgar rakibi Çamova 3-0 yenilerek yarışmaya veda etti.  Diğer milli sporcularımız  Selçuk Eker , Batuhan Gözgeç , Önder Şipal, Ali Eren Demirezen ‘in maçları devam ediyor.

Judo da mili sporcumuz  Bekir Özlü 1/32 aşamasında  Britanyalı rakibi  McKenzie’e yenilerek elendi. Dilara Lokmanhekim 1/32 aşamasında Meksikalı rakibi Carillo’ya yenilerek elendi. Büşra Katipoğlu 1/16 aşamasında Fransız rakibi Agbegnenou’ya yenilerek elendi. Milli sporcumuz Kayra Sayit’in mücadelesi devam ediyor.

Eskrimde tek milli sporcumuz  İrem Karamete 1/32 turunda Fransız rakibi Thibus’a 6-15 yenilerek turnuvadan elendi.

Bisiklette milli sporcularımız  Onur Balkan ve Ahmet Örken erkekler yol yarışında yarışı tamamlayamadılar. Ahmet  Örken zaman karşı yarışta 34. olarak yarışı tamamladı.

Badmintondaki tek milli sporcumuz  Özge Bayrak’ın maçları devam ediyor.

Jimnastikte milli sporcumuz Ferhat  Arıcan paralel barda 14.733, barfikste 13.633, yer hareketlerinde 13.133, kulplu beygirde 13.866, sabit halkada 13.733 ve atlamada 13.533 puan alarak 13. sırayı aldı. Ferhat, toplamda 82.631 puanla genel sıralamada 41. olarak finale çıkamadı. Diğer milli sporcumuz Tutya Yılmaz ise ilk grupta atlamada 13.733, asimetrik barda 12.166, denge aletinde 14.500 ve yer alıştırmalarında 12.733 puan alarak 5. sırayı aldı. Tutya, toplamda 53.132 puanla genel sıralamada 42. olarak finale çıkamadı.

4.png

 

Grup oyunlarında tek milli takımımız olan bayan basketbol takımımız Fransa’ya 39-55, Avustralya’ya 61-56 yenilerek turnuvaya kötü bir başlangıç yaptı. Ümitsizliğe kapılmayan potanın perileri Japonya’yı 76-62 mağlup ederek turnuvanın bitmediğini gösterdi. Millilerimiz 11 Ağustos’da Beyaz Rusya , 13 Ağustos’da Brezilya ile karşı karşıya gelecek.

5.png

 

Atıcılıkta 10 metre havalı tabancada mücadele eden sporcularımız Yusuf Dikeç 576 puanla 21. , İsmail Keleş 575 puanla 24. olarak finale çıkamadılar. Trap de mücadele eden Yusuf ilnam 12. ,Erdinç Kebepçı 29. olarak finale çıkmadılar.

Kürekte erkekler hafif kilo iki çifte disiplininde mücadele eden Hüseyin Kandemir-Cem Yılmaz ikilisi bugünkü repesaj yarışında 7:13.49’luk dereceleri ile beşinci olarak yarı finale yükseldi. Hüseyin-Cem ikilisi genel klasmanda da dokuzuncu sırada yer aldı. Eğer sporcularımız yarı finali ilk üç içerisinde bitirirseler C finaline yükselecekler.

Masa tenisindeki klasik sporcularımızdan Ahmet Li ikinci turda Kandali Wang’e 4-0 yenilerek bir üst tura veda etti. Melek Hu Çinli rakibi Chen’ 4-0 yenilerek üçüncü turda turnuvaya veda etti.

6.png

 

Not: Ben bu yazıyı yazarken Victoria Zeynep Güneş 200 metre kurbağalamada 7.olarak yarı finale kaldı 🙂 Yarı final TSİ’ye göre perşembe 5:10′ da yüzülecek. Çeşitli sosyal medya hesaplarından sporcularımıza destek vermeyi sürdürüyoruz. Bazıları sporcularımızın performansını düşük bulup onların morallerini kıracak eleştiriler , yorumlar yapıyorlar. Her sporcumuzun orada madalya alma amacı olduğunu kuşkusuz hepimiz biliyoruz.Ülkemizi orada temsil etmenin en büyük başarı olduğu aşikar; katılmanın bile başarı olduğunu unutmayarak onlara daha çok destek verelim.

Gelecek vaat eden genç sporcularımız bizleri beklenenin üstündeki performanslarıyla gururlandırıyor.Başta Mete Gazoz , Tutya Yılmaz , V. Zeynep Güneş , Nida Eliz Üstündağ ve daha sayamadığım sporcularımızın Rio 2016’da tecrübe edindiklerini Tokyo 2020’de madalya ile bizleri gururlandıracaklarına inancım sonsuz.

Olimpiyatları kaçırmamaya çalışın sevgili fakültatif tıpçı okurları .Madalya umudumuz olan tekvando ve atletizm dalları henüz başlamadı geç kalmış sayılmazsınız 🙂 Zira bir daha böyle bir spor ziyafeti için 2020’yi beklemeliyiz ..

Berfin Özgenur AYDIN

CEVAP VER