30 Ağustos

0
86
views

Toprakları kanla yoğrulmuş bir ülke burası. Her gün birilerinin canıyla bedelini ödediği bir ülke. Bugün ise 1922’de büyük önder Atatürk’ün komutasında özgürlüğümüze kavuşmamızın ve dış mihrakların esaretinden kurtuluşumuzun yıl dönümü.

Kırk beş gün önce 15 temmuzda yine bir dönüm noktası yaşadık. Yedisinden yetmişine herkes parçacıklara ayrılmak istenen milletimizi korumak adına bir savaş verdi. Sonu gelmeyen son dakika haberlerini izlerken OHAL kavramıyla tanıştı neslimiz aynı zamanda.
Kanlı girişim sonrası günlerce düşündüm doluya koydum almadı, boşa koydum dolmadı. Bu ihanete bir anlam veremedim, hala daha veremiyorum. Bu ihaneti kabullenemiyorum. Geçmişi yokluyorum, belleğimdeki asker tanımlarını arıyorum.

Mesela hatırladığım ilk şey çocukken askeriyenin önünden geçerken babam nöbetçi askere selam durmayı öğretirdi. Babama askeri tanıyor musun diye sordum. O da dedi ki ‘’Kızım o Türk askeri, onu tüm dünya tanır.’’
30 Ağustos törenlerine hep giderim. Havuzbaşı’nda oluyor bilenler vardır. Tank geçişi olur, bando takımı gelir. Kılıç kuşanmış komutanlar protokoldedir. Göğsünüz kabarır, gözünüzü alamazsınız.
Lisedeyken milli güvenlik dersi alırdık. Bir albay gelirdi derse. Askeriyenin gücünden milli menfaatlerin öneminden bahsederdi. Çok kibardı, çok donanımlıydı.
Sonra solotürk. Hakkında yazı da yazmıştım hatırlayanınız vardır belki. Süslü F16 lar. Zeybek oynayan jetler.

Temmuzdan sonra bu anıları bir yere oturtamıyorum. Nasıl olmuştu da dünyanın tanıdığı ordu milletine kurşun sıkmıştı. Nasıl olmuştu da kılıç kuşalı o komutanlar itaat edip rahat edebilmişti. Nasıl olmuştu da milli menfaatleri hiç etmiş, zavallı- ahlak yoksunu bir kesimin kuklası olabilmişlerdi. 1922’de bir çift postalı bile yokken ölesiye çarpışan orduya bakınca bu kişilerin Türk askeri olmadığını daha iyi anlıyoruz. 
Bu süreçte tek tesellimiz al bayrağın altında tek yürek olmamız. Umuyorum ki bir daha bu acıları yaşamamak adına demokrasinin, sosyal hukuk devleti olmanın  ne büyük bir şans olduğunu anlar ve değerlerimize son damla kanımıza kadar sahip çıkarız.

Ey şanlı Türk milleti, her karış toprağında destan yazdığın bu ülkede zafer bayramın kutlu olsun!

 

Tuğçe ÇAKIR

CEVAP VER