BİR TARDIS’im OLSA

0
91
views

T.A.R.D.I.S yani Time and Relative Dimension in Space.

Doctor Who dizisini izleyenler  bilirler ama bilmeyenler için kısaca anlatayım.

Zamanın behrinde gezegenin birinde Zaman Lordları yaşarmış. Bir gün bu Zaman Lordları zamanda ve boyutlar arasında seyahate imkan veren bir makine yaparlar. Dizinin başrol oyuncusu olan ve Doktor dediğimiz adını hiç söylemeyen Zaman Lordu da bu güzide icattan nasibini alır ve hayatta hiç derdi yokmuş gibi zamanda ve boyutta bir ileri bir geri gidip durur. Ne zaman bir yere gitse orada yolunda gitmeyen bir şeyler vardır, duruma el atar ve günün kahramanı olur.

İşte TARDIS budur kısaca zaman yolculuğu..

Diziyi izledikten sonra ah bir TARDIS’im olsa neler yapmazdım ki demeyenimiz azdır. Sahi neler yapardık?

Mesela ben ilk insanlarla tanışmayı çok isterdim veya ibreyi biraz daha geçmişe kaydırıp dinozorları görmeyi. Ünlü yazarlarla tanışmak, meşhur piyesleri ilk elden izlemek…

Belki de telefonun icadına şahit olmak?

Bunu bir liste halinde uzatmak elbette mümkün ama gelin bir de buna başka bir açıdan bakalım.

İnsanoğlu var olduğundan beri inanılmaz bir merak dürtüsü ile doludur. İlk başta hayatta kalmak gibi ilkel amaçlar için kullansa da günümüzde merakımız akıl almaz sayıda şeylere kaymaktadır. Bunlardan biri de az önce bahsettiğim zaman yolculuğu.

Her ne kadar ilk bakışta çok masum görünse de bence gayet tehlikeli bir aksiyona dönüşebilir. Buna örnek olarak küçük bir hikaye oluşturalım.

Gelecekte bir hafta sonu. Saat on. Uyandınız. Kahvaltınızı ettiniz ve mutlusunuz. Ee hafta sonu ne yapılır? Tabi ki zaman yolculuğu. Önceki hafta Einstein ile bir akşam yemeğinde İzafiyet Teorisini konuştuğunuzdan bu hafta daha farklı bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Biniyorsunuz TARDIS’e ve eski Paris’e gidiyorsunuz. Tabi o zaman Eyfel yerine daha yeni konulmuş ve Fransa halkı bunun iyi bir şey olup olmadığını tartışıyor. Paris sokaklarını gezdiniz, görülecek yerler listesini tamamladınız, almadan dönme listenizdeki maddelerin üzerini bir bir çizdiniz. Harika bir zaman geçirdiniz ama artık eve dönme zamanı. Bir dakika! TARDIS’i nereye koymuştunuz? Hemen GPS sisteminizden yerini bulmaya çalışıyorsunuz.Ama eski Paris’te çalışmıyor tabi. Günler geçmesine rağmen bulamıyorsunuz, evet artık zamanda hapsolmuş birisiniz.Ne geçmişiniz ne de geleceğiniz var.

Bu senaryo her ne kadar abartılmış bir kurgu da olsa unutkan modern insanın başına ne zaman neyin geleceği hiç belli olmuyor.

Gelecekte bir gün zaman yolculuğu bulunursa bu kadar hevesli olmadan önce bu yazının aklınıza gelmesi temennisiyle hoşçakalın.

                                                                                                                               Anıl SEKİTMEN

CEVAP VER