Ray Allen

0
105
views

222

Bu hafta içerisinde NBA de basketbolseverleri üzen bir gelişme yaşandı. Efsane basketbolcu Ray Allen basketbolu bıraktığını açıkladı. Ben de bunun üzerine ünlü şutör Ray Allen’ın kariyerinden bahsetmeyi ve onunla ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Tam 19 yıl süren NBA kariyeri boyunca birçok rekor kırmış ve önemli başarılara imza atmış olup NBA tarihinin en çok 3 sayı isabeti bulmuş (2973) oyuncusudur.

NBA kariyerine 1996 Draftında Kobe Bryant ve Steve Nash gibi önemli isimlerin önünde Minnesota Timberwolves tarafından 5.sırada seçilen Ray Allen Minnesota forması giymeden Milwakuee Bucks takımına takas edildi.İlk yıllarında çok etkili olamayan efsane şutör özellikle 2000’li yılların başında kendini göstermeye başladı.2002-2003 sezonunun bitmesiyle Seattle Sonics takımına takas olan efsane şutör takımla pek bir başarı yakalayamamış olsa da bireysel olarak kendini kanıtlamaya devam etmiştir. 15000 sayı barajını ve kariyerinin en yüksek sayı ortalamasına(26.8 sayı) Seattle Sonics forması altında imza atmıştır.Buradan 2007 yılında Boston Celtics’ e geçen Ray Allen ilk senesinde kariyerinin ilk NBA şampiyonluğuna ulaşmış ve final serisinin son maçında 7 üçlük isabeti bularak NBA finallerinde en fazla üçlük atan ismi olmuştur.(Bu rekorunu 2010 yılında 8 üçlük isabeti bularak geliştirmiştir.) Sonraki sezonlarda etkili performansına rağmen Boston Celtics formasıyla başka şampiyonluk yaşayamamış ve 2012 yılında kariyerine Miami Heat takımıyla devam etmeye karar vermiştir. Burada da Boston Celtics te olduğu gibi ilk sezonunda NBA şampiyonluğuna ulaşmış olup final serisinin 6.maçında maçın bitimine saniyeler kala Miami’nin seriye tutunmasını ve maçın uzatmalara gidip kazanılmasını sağlayan üçlüğü hala hafızalarda.2014 yılından itibaren serbest oyuncu konumunda olan Ray Allen 2 yıl sonra da basketbolu bıraktığını açıkladı. Bu veda edişin ardından son zamanların en popüler oyuncusu Stephen Curry 10 kez All Star olmuş Ray Allen hakkında şunları söyledi: “Bana göre o uzun ömürlü olduğu için gelmiş geçmiş en iyi şutör. Her sene aynı şekilde şutuna kalktı ve onu farklı yapan buydu. Özel bir oyuncuydu.“

Benim içinse Ray Allen NBA tarihinin en iyi 3 şutöründen biriydi. Kusursuza yakın ve göze hoş gelen atış stiline sahip olan efsane şutör şuta kalktığında beni en çok heyecanlandıran oyuncularda ilk sıralarda bulunuyordu. Mücadeleci ve akıcı basketboluyla izleyenlere keyif veren bu özel oyuncu şutlarıyla da maçların seyrini ve kaderini etkileyen bir isimdi. Sakin ve centilmen oyun anlayışıyla da kalplere taht kurmuş yetenekli basketbolcuyu parkelerde gözlerimiz hep arayacak.

Mertkan SARIOĞLU

CEVAP VER