ALZHEİMER VE YALNIZLIK

3
307
views

Alzheimer hastalığı; ilk kez 1906’da Alois Alzheimer tarafından tanımlanmış olup beynin, öncelikle hafıza olmak üzere, tüm bilişsel fonksiyonlarında ilerleyici kayba neden olan ve mikroskobik olarak beyinde anormal protein depolanmasıyla karakterize bir hastalıktır. Alzheimer hastalığının 10 temel belirtisi vardır:
Günlük yaşamı etkileyecek kadar unutkan olma (kişilerin adlarını, olayları hatırlayamama),
Gündelik işleri yapamama (yemek yapmak gibi),
Kelimeleri bulurken zorlanmak,
tarihleri ve bilinen yolları hatırlayamama,
Çok basit konularda bile karar vermede güçlük çekme,
hesap yapamama, pratik düşünmede zorluk çekme,
eşyaların yerlerini karıştırmak (koyarken başka yere koymak),
davranışlarda ve ruh halinde değişiklik,
Karakter özelliklerinin değişmesi, insanları suçlama,
sorumluluk sahibi olmaktan kaçmak Alzheimer’ın belirtileridir.

Alzheimer için çağımızın hastalığı diyoruz. Bugün Dünya genelinde 44 milyonu aşkın kişiyi etkileyen bu hastalığın, 2050 yılında 106.8 milyon kişiyi etkilemesi bekleniyor. Demansın en yaygın şekli olan Alzheimer’ın en önemli risk faktörü ileri yaş. Bunun dışında düşük fiziksel aktivite, obezite, hipertansiyon, alkol ve sigara kullanımı gibi birçok faktör de Alzheimer riskini arttıran etkenlerdir. Bu faktörlerden bir tanesi bugünün sosyal hayatını sorgulatacak türden; Yalnızlık
Nacy J Donovan ve ekibi yalnızlığın amiloid birikimi gibi Alzheimer a neden olabilecek patolojik değişimlere neden olup olmadığını araştırdı. Bilişsel fonksiyonları normal seviyede olan yaş ortalamaları 76 olan 79 kişi araştırmaya katıldı. “Ne sıklıkla kendinizi unutulmuş hissediyorsunuz?”,  “Ne sıklıkla tek başınıza kalmış hissediyorsunuz?” gibi sorular sorularak kendilerini yalnız hissedenler belirlendi. Kendilerini yalnız hissedenlerde diğerlerine göre beyninde 7.5 kat daha fazla amiloid proteini bulundu. Hollanda da yapılan diğer bir çalışmada ise yaşları 65 ile 86 arası değişen 2173 kişi 3 yıl boyunca izlendi. Başlangıçta hiçbir bilişsel problemi olmayan bu grupta 3 yıl sonunda yapılan incelemelerde yalnız yaşayanlarda Alzheimer başlangıcı görüldü.

İnsan doğası gereği sosyal bir varlıktır. Doğaya aykırı davranmanın elbet sonuçları olacaktır. Doğal çevreden uzaklaştıkça kendi doğamızdan da kaçtık. Bunun sonucunda müthiş bir hızla ilerleyen tıbba rağmen hastalıkları arttırmayı başardık. Sevincimizi, mutluluğumuzu, derdimizi paylaşacak insana müsaade etmemesi yeteri kadar kotu değilmiş gibi yalnızlık tıbbi olarak da bizi hasta ediyor. Çağımızın hastalığı Alzheimer’ı önlemek biraz da bizim elimizde. Şimdi yanınızda kim varsa selam verin, sohbet edin, kalabalığın içindeki yalnızlıktan kurtulun.

Aileniz ve sevdiklerinizle sağlıklı bir yaşam sürmeniz dileğiyle…

Ertuğrul YURDAKUL


3 YORUMLAR

  1. What i do not understood is actually how you are not really much more well-liked than you might be right now. You’re so intelligent. You realize thus significantly relating to this subject, produced me personally consider it from so many varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs great. Always maintain it up!
    skatermr

CEVAP VER