Sosyal Fobi (SF)

0
252
views

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere en özet şekliyle sosyal fobiden bahsedeceğim. Bu tabiri günlük hayatta çok sıklıkla ve yanlış olarak kullandığımızı fark ettim. Öncelikle sosyal fobi durumu kesinlikle bir utangaçlık, çekingenlik durumu değil aksine çok daha fazlasıdır. Sosyal Fobi(SF) utanmaktan, küçük düşmekten, sosyal ortamlarda başkaları tarafından olumsuz şekilde değerlendirilmekten aşırı şekilde korkma ve korkulan durumlardan kaçınma ile tanımlayabileceğimiz bir anksiyete bozukluğudur. Ne yazık ki kişiler bu korkularının yersiz ve mantıksız olduğunu bilmelerinin de hiçbir faydası yoktur. SF davranışsal bozuklukların en yaygın olanıdır. Genel ve özel durumlar olarak ayrılan iki çeşidi vardır. Genel SF, genel olarak bütün durumlardan kaçınma; özel SF ise toplum içinde yemek yemek, başkalarını önünde yazı yazma vb. gibi sınırlı durumlarda gözlemlenir.

SF’nin nedenlerine inecek olursak kesin olmayan ve kişiden kişiye değişen bir neden yelpazesiyle karşılaşılır. Ama şu kesindir ki SF’nin ortaya çıkışında anne babanın kişilik özelliklerinin ve çocuk yetiştirme tarzlarının büyük etkisi vardır. SF’nin genetik olduğu hakkındaki çıkarımların doğru olduğu konusunda bilimsel kanıtlar mevcut değildir. SF’nin oluşmasında etkili olduğu düşünülen sinirsel neurotransmitterlerden biri serotonin. Söz konusu kişide serotonin miktarının normalden az seviyede olduğu ve iletimde aksaklıklara neden olduğu varsayılıyor. SF tedavisi içinse bugün serotonin sistemi üzerine etkili olan ilaçlar ve psikoterapi uygulanıyor. Aynı zamanda ismini çok duyduğum Psikiyatrist Dr. David Burns’un “İyi Hissetmek” kitabı (Türkiye’de fazla uzun sürmesine imkan olmayan ruh hali) etkinliği klinik olarak kanıtlanmış ilaçsız depresyon tedavisinde ilk sıralarda.

12

Şuana kadar yazdıklarım, SF ile ilgili okuduğum araştırdığım bilgilerin sadece bir kısmı arkadaşlar. SF’nin ortaya çıkış nedenleri arasında ebeveynlerin etkilerinin dışındaki diğer çıkarımlar çok da kanıtlanmış değil. Burada ailenin büyük etkisinin olduğunu görüyoruz.

Peki  SF’den muzdarip bir kişi ne yapmalı? Öncelikle bu durumu kabullenmesi çok çok önemli. Bir şeker hastası sorununu nasıl kabul ediyor ve çözüm arıyorsa sosyal fobik olan kişinin de aynı şekilde davranması, bulunduğu durumdan kaçmaması, kaçınmaması gerekir.Sorununu insanlarla paylaşması bile kişiyi bir nebze rahatlatabilir. Bunda abartacak, utanılacak bir durum yok. Kalp hastalığı toplumda nasıl kabul görülen bir sorunsa psikolojik bir vaka da aynı şekilde olmalı. SF ziyan olmuş bir potansiyel değil, gerçekleşmesine ramak kalandır.

Yağmur DEMİR

 

 

CEVAP VER