YAZAR TANITIMI-CAVİT MERTCAN ATÇEKEN

0
219
views

İsim/soyisim/sınıf : Cavit Mertcan Atçeken – Türkçe Tıp 2. dönem

Neden yazmayı seviyorsun ? : Yaşadığımız iyi veya kötü anların bize katkısı sınırlı,bir süre sonra etkisi siliniyor hatta. Ben yazdıkça o anlardan ufak parçalar kopardığımı,hüzünleri kazanımlara çevirdiğimi düşünüyorum,sanırım yazı yazmaya da bu sebeple başladım.

Hobilerin/Fobilerin : Müzikle çok yakından ilgiliyim,amatör olarak bağlama çalıyorum,okul orkestralarında da solistlik yaptım. Okumayı ve yemek yapmayı seviyorum. Çocukken palyaçolardan korkardım,hala çok sevdiğim söylenemez.

Fakültatif’te sevdiğin/sevmediğin şeyler : Küçük ama etkili bir ekip olduğumuzu düşünüyorum. İş bölümüne ve özveriye çok önem veriyor arkadaşlarım,ben de onlara ayak uydurmaya çalışıyorum. Sevmediğim özelliği ise yazar toplantılarımızın çok sık olmaması.

Yazı yazarken dikkat ettiğin konular : Anlaşılır olmaya çok dikkat ederim. Ayrıca yazının içime sinmesi için birkaç gün sindirmem gerekir bazen. Gerçekten hissetmediğim bir şeyi yazıya dökemem,o yüzden içime sinene kadar,gerçekleri aktarana kadar yazıyla meşgul olurum.

 Hangi tür okumayı seversin ? : Cumhuriyet dönemi halkçı yazarların romanlarını ve dönemi farketmeksizin şiirleri okumayı severim.

Yaşayabileceğin en mutlu/en üzücü an : Mutlulukla ilgili bir sırala ölçütüm yok,benim için gerçeklik önemli;ailemle olduğum her an gerçekten mutluyum. En üzücü an ise sevdiğim ama kırgın olduğum birini kaybetmek olurdu herhalde.

Birinin yerine geçme şansın olsa kim olurdun ? : Hiç tanımadığım ama o gün benimle tanışacak biri olurdum.

Kendinde gördüğün en temel eksiklik : Düzensiz bir hayata sahip olmak. Ev ve okul hayatımda aşırı düzensizim,haliyle bundan sosyal hayatım da etkileniyor.

Nasıl ölmek istersin ? İnsanlığa son sözün ne olurdu ? : Sevdiklerim yanımdayken ölmek isterdim,ölüm şeklim nasıl olursa olsun acının sona ereceğini bilerek ölmeliyim. Ölmeden önce insanlara “Sevginizi son damlasına kadar bağışlamadan ölmeyin.” diyebilmeyi isterdim.

Hayalinizde yaşayacağınız yeri tarif edin : Zincirlerinden ve sanal yüklerinden arınmış,sadece insanca yaşamak fikriyle dolu bireylerin ve insan zulmünden kurtulmuş hayvanların paylaştığı geniş bir bozkırda yaşamak isterdim.

En sevdiğiniz : Şarkı – Gülümse,Film – Vizontele, Kitap – Gün Uzar Yüzyıl Olur,Renk – Kahverengi

Sizce en büyük erdem nedir ? : Kalp kırmamak.

Hayattaki sloganınız : Başkaları için de bir diyeceğin olsun,tasada ve bunalımda.

CAVİT MERTCAN ATÇEKEN

CEVAP VER