Hayat, Doğmak, Yaşamak, Ölmek…

0
489
views

Doğumumuz hayatın başlangıcı mıydı? Yoksa yeni bir hayatın mı başlangıcıydı?

Doğmak; bir canlının embriyolojik sürecini tamamladıktan sonra, fizyolojik olarak zaten tamamlanmış bir sürecin son evresiydi. Peki hayata başlamak ne zamandı?

Bir bebek doğduğunda yeni bir hayata başlıyordu ve yeni bir hayatı da beraberinde getiriyordu. Doğmuştu bir insan ve ona benliğinde yer açan herkese de yeni bir hayatın başlamasına vesile olmuştu. O ilk nefesini alarak başlamıştı hayatına ama bizi yeni bir hayata başlatan her zaman yeni bir nefes değildi. Yaşadığımız her an yeni bir hayata başlamaya adaydık aslında.

Bir başkası annesini kaybetmişti. O da yeni bir hayata başlamıştı. Annesiz ve eskisinden daha farklı olacak olan yeni bir hayata başlamıştı.

Başka biri yeni biriyle tanışmıştı. O da yeni bir hayata başlamıştı. Belki ilerde onun yanında olmasa her şeyin daha farklı olacağı bir hayata başlamıştı.

Daha farklı birisi bir kitap okumuştu. Belki de artık eski hayatında düşünmediği pek çok şey düşünecekti ya da tam tersi. Herhangi biri ölmüştü ve aslında yeni bir hayata başlamıştı. Demem şu ki kimi şeyler bizde yeni bir hayata neden olurken kimi zaman biz başkalarında yeni bir hayata vesile oluruz. Ama şunu da söylemek lazım her yeni başlangıçta sıfırdan başlamıyorduk, zamanla bizi biz yapan şeyler değişmeyecekti.

Aslında bunlar bizi biz yapan tohumlardı, belki de bu tohumlar kimisine göre merhamet, kimisine göre fayda, kimisine göre fedakarlıktı. Bu tohumlar o kadar önemliydi ki çünkü yeni hayatımıza tekrardan başlarken, bu tohumlara ne kadar bakabildik büyütebildiysek tekrar başlarken o kadar sağlam başlayacaktık. Şöyle bir örnek güzel olur bizi biz yapan tohumları ne kadar büyütebildiysek onlara ne kadar bakabildiysek onları ne kadar sulayabildiysek ilerde küçük tohumlarımızda yeni bir fide halinde etrafındaki sağlam ağaçlar gibi olacaklar ve bizi hayatta bir an olsun eğilmekten kurtaracaklardı.

Yeni bir hayat; yeni duygular, daha karmaşık bir kişilik, daha tedbirli, daha sıkıntılarla başa çıkan bir insan getirmeliydi bunun için çabalamalıydık. Bu yüzden doğumumuz ile başlamıyordu hayatımız sanki bize katılan her şey ile yeniden doğuyorduk ve bir o kadar da yeniden ölüyorduk sanki?

Ebubekir Taha Buğur

CEVAP VER