TÜMÖR HÜCRELERİ VE PİSTON HAREKETİ

0
344
views

Kanser günümüzün en büyük sağlık sorunlarının başında geliyor ve milyonlarca kişi bu acımasız düşmanla karşı karşıya kalıyor. Düşman diyorum çünkü bugün kanser insanlığın en büyük düşmanı ve kendimizi bu ölümcül düşmandan korumak için ona savaş açmış durumdayız. Savaş alanında etkili bir mücadele vermek için düşmanı iyi tanımak, zayıf noktalarını ve en güçlü silahlarını bilmek ve düşmanla sivili birbirinden ayırmak çok önemlidir.

Tümör kanser ilişkisi

Tümör, bir diğer adı ile de ur, genel olarak dokularda gelişen herhangi bir şişliğe, daha sıklıkla kullanılan hali ile de iyi ya da kötü huylu kitlesel neoplazi dokusunun kendisine verilen addır. Tümörler benign (iyi huylu) ve malign (kötü huylu) olabilirler. Malign olan tümörlere kanser denir. Malign tümör hücreleri benign tümörlerden farklı olarak farklı dokulara sızma ve yayılma özelliği vardır. Bu hücreler, kendi civarında bulunan dokulara ulaşmakta ve kan dolaşımı, lenf sistemi veya vücut boşlukları ile yüzeyleri gibi yollar ile vücudun diğer kesimlerine yayılır (metastaz). Yani kanseri tehlikeli yapan şey kanserli hücrelerin hareket kabiliyetidir. Malignan hücreler büyük çekirdek, yoğun sitoplazma ve düzensiz şekilleriyle karakterizedir.

Tümör hücreleri sağlıklı hücrelerden farklı hareket ediyor

Drexel üniversitesinden Ryan Petrie malignan hücrelerin hareketlerini inceledi ve bir tümör tipinin normal hücrelerin yapabildiği bir hareketi yapamadıklarını keşfetti. 3 boyutlu ortamda normal hücreler, motor içindeki bir piston gibi çekirdeğini hareket ettirerek hücrenin içinde basınç diferansiyelini oluşturan bir hareket biçimine geçebilir. Ancak fibrosakrom tümör hücreleri yoğun sitoplazması ve büyük çekirdeğinden dolayı proteaz enzimi aktivitesinde piston hareketini yapamıyorlar. Yani tümör hücreleri hareket etmek için hücre matrisini yok ediyor.

Metastatik tümör hücrelerinin düzensiz hareketlerinin kontrol edilmesi kemoterapi sonrası hasta sağ kalımını artıracak. Petrie’ye göre normal ve patolojik hücrelerin hareket mekanizmalarını tamamen anlamak için çalışmaları dokularımızda olduğu gibi 3 boyutlu ortamda yapmalıyız. Hatta hücrenin  davranışlarını belirleyen hücre içi sinyal yollarını da incelememiz  gerekiyor.  Sonuç olarak bu çalışma kanser araştırmalarına farklı bir yön verdi ve yeni çalışmalara temel hazırladı.

“Başkasını ve kendini bilirsen sen, yüz kere savaşsan da tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip, kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilirsen, girdiğin her savaşta tehlikedesin demektir.”  -Sun Tzu

 

Ertuğrul Yurdakul

 

Referanslar:

Tumor cels move differently than normal ones

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/12/161220140920.htm

Nuclear piston mechanism

http://drexel.edu/biomed/news-and-events/events-calendar/details/?eid=10027&iid=30011

Development and causes of the cancer

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK9963/

Tumor cell mophology

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK9553/

 

CEVAP VER