RICK AND MORTY

0
380
views

Rick and Morty, yapımcılığını Justin Roiland ve Dan Harmon’un üstlenmiş olduğu Adult Swim için yaratılmış yetişkin animasyon dizisidir.Nerden bakarsanız bakın bence bu çizgi dizi kendi alanında yapılmış en kaliteli iş.Dizinin kurgusu ve karakterleri  1999 yapımı Futurama’yı ve biraz da Back to the Future’ı hatırlatsa da bu durum dizinin çok özgün bir kurguyla ve akışla oluşturulmuş olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Dizide alkolik,çatlak bir bilim insanı olan Rick ve onun peşinden sürüklediği torunu Morty’nin maceralarına tanık oluyoruz.Bu ikili dizi boyunca genelde boyutlar arası yolculuk yapıyor olsa da hikayenin bir insan anatomisi içinde geçtiği bile olabiliyor.Anlayacağınız senaryoda yaratıcılık hat safhada.O zaman dizinin karakterlerini daha yakından tanıyalım.

Rick, alkole aşırı şekilde düşkün olan bir deha.Sürekli geğirmeleri ,ağzının kenarından hiç eksik olmayan salyaları ve kusacak gibi konuşmaları onun için ayırıcı tanılar denebilir.Morty’e sık sık okulun gereksizliğini anlatarak her macerada onu okuldan uzak tutmayı da başarır.

Morty,Rick’in 14 yaşındaki genellikle depresif  olan torunudur.Rick’in yaptığı yolculuklarda yanına zorla onu alması pek hoşuna gitmese de neler kazandığının pek farkında değildir.

Bu iki karakterin seslendirmelerini Justin Roiland yapmaktadır.Backstage’den birkaç video izlerseniz kendisinin ne kadar yetenekli olduğunu görürsünüz.

Çekirdek ailenin diğer üyelerine gelecek olursak… Ailenin annesi Beth,bir at kalp cerrahı olup evde en çok sözü geçen kişidir.Genel anlamda hayatından memnun olmayan Beth bir de kocasının gereksiz egosuyla baş etmek zorundadır.Babamız Jerry ise bir reklam ajansında çalışıyor.Kendine güveni az olan Jerry’nin Rick ile de pek anlaştığı söylenemez.Tabi Rick keskin zekası sayesinde Jerry’ye öyle laflar yapıştırır ki şaşırır kalırsınız.Evin genç kızı Summer ise takıntılı klasik ergenlerdendir.Elinden düşürmediği bir cep telefonu vardır.Karakterin dizideki yolculuklara yeni yeni eşlik ettiğini görüyoruz.

Son zamanlarda yayınlanan her açıdan çok zekice kurgulanmış bu çizgi dizi bana göre ‘underrated nedir?’ sorusunun cevabı niteliğinde.İzlediğinizde düşüncelerinizi sorgulatacak cinsten ve buram buram nihilizm kokan bir yapım diyebiliriz.İzlemek isteyenlere iyi seyirler…

  “Science make sense, family doesn’t”

                                                           Yağmur DEMİR

CEVAP VER