Bize Dair

0
106
views

“Nedir bu yıldızlara merakın?*”. Ben kibirli, bencil bir insanım. Yıldızlara merakım hep bundan. Masallarda yaşayan bir yanım var. Bir deniz limanına rüzgarını çağırır elbette. Ama perilerin sihrinin bittiği, meleklerin kanatlarının kırılıp düştüğü bir çağda doğdum ben. Denizime rüzgarı çağırmak mucize oldu.

Arada her şeyin bize dair olacağına inanacak kadar iyi bir insan olmuyor değilim. Kitapların arasına sakladığım çiçekler de bu iyiliğime dahil. Kışın karını, yazın güneşini de bize biriktiriyorum. Dar vakitlerde fısıldadığım dualar da bu biriktirmelerime dahil.

Düşündüm de bize dair şeyler kibrime fazla gelmiyor aslında. Sen de abartmayı seversin. Mükemmel olmaktan çekinmezsin. Bir masalda mucize olmayı kendine yakıştırırsın.

Bize dair bir masal yazabilmeyi çok istedim. Çok denedim. Sığmadık aynı limana. Rüzgar esip gitmelere, deniz medcezirine sırdaş oldu. Kadehlerimiz boş kaldı. Uykuyu uzun zaman önce terk ettik. Sular çekildi, kar göğe sığındı. Dağ gibi kaçtık birbirimizden. Kısıtlı kelimelere oyunlar oynadım, yine de bize getiremedim sözü. Başarısız girişimlerden öteye gitmeyen parçalar da bize benzedi. Bari yazdıklarım bize benzemesin istedim. Hafif adımlarla ayırdım kendimden.

Mutlu sonu yakıştırıp hepsini azad ettim.

Tuğçe ÇAKIR

*Can Kazaz’ın “Bunca Yıl” şarkısından alıntılanmıştır.

CEVAP VER