ARK: Survival Evolved

0
227
views

Herkese yine uzun bir aradan sonra merhaba. Bu kez yazamamamda, sorumsuzluğumun payı her ne kadar küçümsenmeyecek bir derecede olsa da, gecikmemdeki asıl neden yazdığım bu okunması kolay ve olabildiğince basit cümleleri bile kuramamamın, üzerinden aylar geçmiş olmasına rağmen benim için hala bitmemiş olan  yarı tatildeki oyun oynama tempom olduğuna inanıyorum ve işte bana yemek yemeyi, uyumayı, insanlarla konuşmayı… unutturan bu oyunlardan biri.

Aslında oyun bize çok yabancı değil. Başka isimlerde, benzeri birçok oyun bulmak mümkün. Fakat bu oyunu onlardan farklı ve çoğu kişi için bu farkıyla albenisini oluşturduğunu düşündüğüm özelliği, her yerde dinozorların olması. Bildiğiniz raptorıdır, trexidir… ne ararsanız var. Dinozor düşüncesi beni heyecanlandırdığı için biraz hızlı bir giriş yaptım sanırım ama, şu ana kadar böyle grafikli kaç dinozorlu oyun gördünüz pardon?

Oyunun oynanışına geçersek, tam anlamıyla hiç bir şeyiniz olmadan başlıyorsunuz oyuna. Hani, aklınıza gelebilecek en büyük yokluğu düşünün. Üstüne başka bir yokluğun içindesiniz. Yani hem sen sıfırsın, hem de çevren. Tüm bu savunmasızlığına artı olarak da etrafında dinazorlar fink atıyor. Oyunun içindeki senmişsin gibi hissedilen o his vardır ya, karakterin acısını onunla yaşar, sevincini onunla paylaşırsın, işte o his en çok beni bu tür oyunlarda rahatsız etmiştir. Çünkü mutluluğun asla uzun sürmediği oyunlar bunlar. Asla… 

Neyse, hiçbir şeysizsiniz dedik. Ee, ne yapacağız o zaman? Mantık şu, yerlerde bulduğunuz taşlardı metallerdi, etrafınızdaki otlardı, liflerdi… ne bulursanız cebe atıyorsunuz. Odun elde etmek için ağaçları yumrukluyoruz hatta. Bunlar bize çekiç, balta, mızrak… gibi savunma, avlanma ve yine kaynak toplama gibi şeylerde kullanacağımız küçük aletler yapmamızı sağlıyor. Ve bu aletlerle daha hızlı topladığımız kaynaklar sayesinde başımızı sokacak bir yer yapabiliyoruz. Ki bu amaca oyuna başladığınız ilk andan itibaren bağlı kalmalısınız, çünkü hava kararıp artık hiç bir şey görmediğiniz an ölmek garanti. Ha tabii diyebilirsiniz ben meşale yapacağım, öyle gezeceğim zifiri karanlıkta yerimi belli ede ede. O daha adrenalinli bir ölme şekli benim için. Yani 1×1 de olsa, kafanızı sokacak bir yer şart. Hadi öyle böyle ertesi gün hayatta kaldınız diyelim. Yine iş başına, etrafınızda ne bulursanız onları topluyorsunuz. Saatlerce annem için dünyanın en büyük işsizliğiymiş gibi görünen, ama benim için verilen bir ölüm kalım mücadelesi haline dönmüş bu oyuna, biraz ara veriyim biraz derken, hangi serverda oynadığımı unutup tüm emeklerime hoşçakal bile diyemeden veda etmek zorunda kaldım. İşte kamu spotu değerinde bir uyarı, server adınıza lütfen dikkat edin!

Ayrıca tahmin edebileceğiniz gibi oyun online. Hatta sadece online. Bu yüzden benim gibi bu oyunlara saatlerini vermiş ve “server adını unutmamış” kişilerle karşılaşıp, yeterince şanslıysanız onların ekmeğini yemeniz de mümkün. Çok şükür bunu ben de deneyimledim ve hazırın üstüne konmuş herkesin yaşadığı o mutluluğu ben de yaşadım. Yani yapılabilecek en mantıklı şey de bu bence, kendinizi o kadar yıpratmayın.

Oyun kısaca bu, sabah akşam kaynak toplayarak her şeyi bir sonraki seviyeye çıkarmaya çalışıyorsunuz. Önceden saman eviniz varsa, odun eviniz oluyor gibi. Gel gelelim bu dinozorlara. Minnettarlıkla söylüyorum ki oraya sadece bize saldırıp öldürmek için koyulmamışlar. Uzun bir evcilleştirme aşamasından sonra, hatta kısaca bahsetmek gerekirse, savaşıp öldürmeden bayıltabildiğiniz dinozorların envanterine siyah renk ve yiyen kişiye uyuşukluk veren bir bitkiyle, canlının kendi doğal besinlerinden koyuyorsunuz ve yerde bilinçsizce yatan arkadaş belli bir süre sonra sizin olabiliyor. Bunlardan bazıları yanınızda dolanıp komutlarınızı dinliyor, bazılarına da siz binerek kendiniz hareket ettiriyorsunuz.

Şöyle bir konuşunca aslında benzeri dediğim diğer oyunlardan kendini ayıran tek fark dinozorları diyebilirim. Grafikleri de belki de bunun için gayet başarılı. Ama bana bu kadar fazlası gerekmez derseniz Rust, Forest, Don’t Starve… grafikleri kendisine kıyasla daha arka planda kalmış alternatifleri denebilir.

Sude Günce YÜKSEL

 

 

CEVAP VER