2017 Bahar Dönemi TUS Klinik Bilimler Erzurum Birincisi Dr. Büşra Kılıç ile Röportaj

2
2282
views

 

Fakültatif Tıpçı: Merhabalar, öncelikle bize zaman ayırıp, röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Büşra KILIÇ: Büşra Kılıç, 25 yaşındayım, evliyim, Erzurumluyum, 2016 Atatürk Üniversitesi Tıp fakültesi mezunlarındanım.

FT: 2017 Bahar Dönemi TUS’ta temel bilimlerden 67.80, klinik bilimlerden 69.44 alarak Klinik İl Birincisi oldunuz, tebrik ederiz. TUS süreciniz nasıldı? Kaç kere TUS’a girdiniz? Hedefiniz neydi? Hedefinize ulaştınız mı?

BK: Öncelikle tebriğiniz için teşekkür ederim. 2016 Temmuz’da mezun olup günde yaklaşık 200 hastanın geldiği yoğun bir ilçe aciline atandım hemen akabinde Eylül TUS’una girdim. İyi çalışmıştım bir birikimim vardı ama tam anlamıyla istediklerimi bitirememiştim, aldığım soru kitaplarını çözememiştim, ilk TUS’um yani Eylül 2016’dan 61 aldım. FTR istiyordum olmadı çok kararsız kaldım herhangi bir bölüm yazıp yazmamak konusunda. Düğünüm yaklaşıyordu aynı zamanda acilde çalışıyordum istifa edemezdim, tekrar çalışabilir miydim hem acil hem TUS birlikte götürebilir miydim. Ama sonunda eşimin de desteği ile, istemediğim bir bölüme gidip tekrar denememenin pişmanlığını yaşamamak için sınava yeniden girmeye karar verdim. Bu ikinci girişim çok şükür hedefime ulaştım.

FT: TUS sürecinde dersaneye gitmenin avantajları ve dezavantajları konusunda neler söylersiniz? Dersaneye gitmeden de başarılı olunabilir mi?

BK: Dersaneye gidilmesi taraftarıyım. 4’te sadece dört büyük klinik derslerine gittim 5’te ve 6’da düzenli gitmeye çalıştım. Bir TUS süreci boyunca dershaneye gidilmeli ve bir ders dershane hocasından en az bir kez dinlenmeli diye düşünüyorum. Gitmediğim dersi çalışmak çok daha uzun sürüyor ve gerekli gereksiz her şeyi çalışmak zorunda kalıyorsun. Ama tabi ki dershane sadece yön gösterici çalışmaya teşvik edici, asıl çaba bize bağlı. Bir dersi çalışırken kitaptaki tüm bilgileri bilmek zorunda olmadığımızı hangi kısma ağırlık vermek gerektiğini anlamak için dershaneye gidilmedi diye düşünüyorum. Eğer düzenli gidip TUS öncesi bütün dersler çalışıldı ise ikinci TUS için tekrar gitmek aynı dersleri tekrar dinlemek zaman kaybı olacaktır. İkinci hazırlanışımda dershaneye gitmedim sadece denemelere girdim. Dersaneye gitmeden de başarılı olan vardır elbet ama ben okul döneminde son iki yıl geniş bir sürede dershaneye gidilip temel oluşturulması birikim yapılması taraftarıyım çünkü mezun olduktan sonra hem iş hem dershane yürütmek çok zor vede iki TUS arasında sınav açıklanma ve tercih sürecini çıkarınca çalışmak için sadece 4 ay gibi bir süre kalıyor.

FT: Atatürk Üniversitesi’nde aldığınız eğitimin TUS başarınız üzerinde ne derece etkili olduğunu söyleyebilirsiniz?

BK: Atatürk üniversitesinde aldığım eğitim TUS için temel oluşturmamı sağladı tabi ki, TUS’tan çok pratik olarak doktorluk olarak çok şey kattı diyebilirim. Şu an acilde çalışan bir hekim olarak Atatürk Üniversitesi’nden mezun olmaktan memnunum.

FT: Sırasıyla 1., 2., 3., 4., 5. Ve 6. Sınıflara TUS ve hekimlik hakkında neler önerirsiniz?

BK: 1,2,3’te-e TUS adına çok bir şey yapmadım açıkçası sınavlara çalışırken tıp adına genel olarak bir zemin oluşturmuş olduk. Temeli sağlam atınca ilerleyen yıllarda üzerine ek bilgiler koymak mekanizmaları anlamak, TUS’a çalışmak tabi ki daha kolay oldu. 4. Sınıfta 4 büyük stajı alırken stajlarla birlikte klinik derslerine gittim. Ama çok ağırlık verdiğim söylenemez. 5’te hafta sonu derslerini kaçırmamaya çalıştım tekrarları çoğu zaman yetiştiremedim ama derslerin çoğuna katıldım. 6’da tekrar derslere gidip tam anlamıyla çalışmaya başladım. Hekimlik açısından internlüğü pratik yapmak açısından iyi değerlendirmek lazım özellikle acil stajını.

FT: Sizi başarıya götüren en önemli üç şey nedir?

BK: Ben yazarak çalışıyorum. gerçekten anlayarak ezberleyerek çalışıyorum, her çalışmamda önemli olan yerleri mutlaka bir yerlere yazarım. Defter, not kağıdı, telefon… Hızlı oku çok tekrar et düşüncesine karşıyım ya da şöyle söyleyeyim bana göre değil. Yazmak uzun sürüyor evet ama tekrarım bir o kadar müthiş hızlı oluyor. Tekrarlarımı sadece yazdıklarımdan yaptığım için sınav öncesi bütün dersleri bir kez gözden geçirme fırsatım oldu. Başarıya götüren üç şey: yazarak çalışmak,sınav öncesi bir haftayı çok iyi değerlendirmek son gün dahil tekrar yapmak, soru ve deneme çözmek.

FT: Temel Bilimler ve Klinik Bilimler olarak değerlendirdiğinizde, tek tek dersler için önereceğiniz TUS kitapları ya da çalışma önerileri var mı?

BK: Her dersin mutlaka çıkmış TUS sorularını çözmek gerektiğini düşünüyorum. Kendi çözdüklerimi söyleyelim temel bilimlerden Farmakoloji ve Biyokimya’dan  ve klinik bilimlerden Dahiliye, Pediatri ve Genel Cerrahi’den açıklamaları iyi olan ekstra bir açıklamalı soru kitabı çözdüm. Özellikle klinik bilimlerden açıklamalı soru çözmenin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bir de ara ara tüm dersleri gözden geçirmek için hangisini unutmuşum diye değerlendirmek için açıklamalı deneme çözdüm mutlaka tavsiye ederim.

FT: TUS’ta başarılı olmak için olmazsa olmaz neler yapılmalı?

BK: Öncelikle bir hedef belirlemek lazım kendini tanıyıp hangi bölümde tatmin olurum hangi bölümde mutlu olurum diye. Başarılı olmak bana göre yüksek puan almak değil hedefine ulaşmak demek. Hedefe göre çalışma performansını belirler insan. Daha sonra en önemlisi bana göre anlayarak çalışmak, soru ve deneme çözmek ve eksik olduğun yerleri görüp o derse tekrar ağırlık vermek. Sınav öncesi son 2 ay ve de daha da önemlisi son haftayı çok iyi değerlendirmek gerek.

FT: Bir hekim sizce nasıl olmalı?

BK: Bir hekim bence nasıl olmalı… Bu beni aşan bir soru olur heralde bir hekimin nasıl olması gerektiğini söylemek için daha çok tecrübe sahibi olmam, kendimi daha çok geliştirmem gerekir sanırım ben henüz 8 aylık bir hekimim, umarım iyi bir hekimi tasvir edebilecek düzeye bir gün ulaşırım.

FT: Akademik hayatınıza şimdi nasıl yön vereceksiniz? TUS tercihleriniz ne yönde olacak?

BK: FTR İçin tekrar sınav girdim ve tercihlerimi de FTR yönünde yaptım henüz açıklanmadı sonuçlar beklemekteyiz umarım gerçek olur.

FT: Yoğun programınızda bize zaman ayırdığınız için tekrar teşekkür ederiz. Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

BK: Özellikle söylemek istediğim şu: Bir kez sınava girip istediğini alamayan arkadaşlar şartlar ne olursa olsun vazgeçmesinler geç olsun ama istediğiniz bölüm olsun. Hayallerinizi ertelemeyin.

FT: Terkrar tebrik eder, başarılarınızın devamını dileriz.

Hazırlayan: Eda Gül Karaca

2 YORUMLAR

  1. Büşra Hanım acaba tıp fakültesini nasıl bir ortalamayla bitirdiniz? Tıp fakülesindeki ortalamamızla TUS’ta aldığımız puan arasında ilgi var mıdır?

CEVAP VER