Biraz Özgürlük, Biraz Hayal… Hayalperest Kahramanlar

0
309
views

Kitapları, filmleri, müzikleri sever misiniz? Peki size söylenenlerin az biraz derinlerine inip kendiniz arayıp bulduğunuzda izlediğiniz filmler, okuduğunuz kitaplar,dinlediğiniz müzikler size heyecan ve mutluluk verir mi? Cevabınız evetse, sizinle çok bilinen ama aynı zamanda pek bilinmeyen bir konu ve yazar hakkında yolculuğa çıkacağız!

İnsan gerçekleri sadece kalbiyle görebilir. En temel şeyi gözler göremez.

İster popüler kültür okuyucusu olun, ister klasik okuyucusu… Bu alıntı size bir kitabı hatırlatacaktır. Eğer hatırladıysanız, bugün kimden bahsedeceğimizi kestirmişsinizdir!
Küçük Prens mi dediniz? O zaman belki de kestirememişsinizdir… Çünkü bahsedeceğimiz kişi aklınızdaki kitabın yazarı olur: Antoine de Saint Exupéry.

Yazarın ne ilk kitabı ne de son kitabı olan Küçük Prens’i okuduktan sonra diğer kitapları merak edip okuma isteği duymadıysanız bir kez daha okuyun derim. Ne yazık ki benim rastladığım okuyucuların hiçbirinde bu merakı uyandıramamıştı kitap… Bana sorarsanız bunun sebepleri açık: Kitabın yazarına bakılmaksızın çocukluk çağında okutulması ve sonra kesilip atılması çoğu insanın unutmasına neden oluyor. Diğer bir sebep ise popüler kültüre düşen kitapların sorgulanmaksızın okunması ve yine kesilip atılması. Bu yüzdendir ki ne zaman bu şekilde popülaritenin tuzağına düşmüş bir kitap görsem, üzülürüm. Yazarın diğer eserlerinin değeri bilinemeyecektir çünkü.

Yukarıda bahsettiklerimden ötürü, bir kitap ya da yazar keşfettiğinizde peşini kolay kolay bırakmayın derim. Elbette yazarların iyi ve kötü kitapları olacaktır. Sonuçta hepsi insan ve kimse mükemmel değil… Ama sıkı bir okuyucuysanız, ileride es geçtiğiniz o kitaplara geri dönüp bakmak istediğinizde ve vaktiniz kalmadığında vicdan azabı çekmektense, zamanında biraz araştırma yapmış olmayı yeğlersiniz. Sözü geçen iki okuyucu tipinden birini seçmemiz gerekirse, bana göre ikincisi kendine daha fazla şey katar.

“Sonuçta sen de Küçük Prens’i okumuşsun ve onun popülaritesinden faydalanarak bu yazıyı yazıyor olabilirsin.” dediğinizi duyar gibiyim. Ben, Küçük Prens’i yedi ve on yedi yaşındayken okudum. (Yedi yaşındayken Küçük Prens ile Mutlu Prens kitaplarını birbirine karıştırdığımı hâlâ unutmuyorum, iki kitabın da özü benzerdir, tavsiye ederim.) Yaptığım iki okuma arasında uçurum vardı diyebilirim. Bu yüzden “farkında olan” bir okuyucu olmak önem taşıyor sanırım. Tabii ki bu görüşler kişiden kişiye değişir.

Küçük Prens hakkında yeterince konuştuysak, sıra yazarımıza gelmeli. İsterseniz işe yazarımızın hayatına bir pencere açıp bakmakla başlayalım!

1900-1944 yılları arasında yaşamış, görece kısa bir hayata bir dolu yaşanmışlık sığdırmış yazarımızın tam adı hayli uzun: Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, comte de Saint Exupéry. (29 Haziran 1900 – 31 Temmuz 1944)
Aristokrat bir ailenin beş çocuğundan üçüncüsü olarak doğan yazarımız, babasını kaybettikten sonra yoksul bir aile hayatı yaşamaya başlar. Okulla arası iyi olmayan ve annesini öğretmeni olarak kabul eden yazarımızın uçak sevgisi 12 yaşında başlar. Evlerinin yakınındaki havaalanına gider ve sürekli uçakları seyreder.
Zamanın şartlarından dolayı isteksizce üniversitede mimarlık okuyan yazarımız, askere çağrıldığında şansı yaver gider ve hava kuvvetleri teknisyeni olur. Sonrasında pilotluk eğitimi alır. Geri döndüğündeyse yine dönem şartlarına uymak zorunda kalır ve ticarete atılır. Fakat bu girişimi başarısız olunca bunu fırsat bilerek tekrar uçmaya başlar. Yazarımız, bu andan itibaren ölene dek meslek değiştirmemiştir. Neyse ki doğru kararı vermiş…

❝Kendini yargılamak, bir başkasını yargılamaktan çok daha zordur. Eğer kendini iyi bir şekilde yargılamayı başarırsan bu, senin gerçek bir bilge olduğunu gösterir.❞

Yazar, II. Dünya Savaşına kadar posta servisi uçaklarına pilotluk yapmış. “Güney Postası” ve “Gece Uçuşu” gibi kitapları bu uçuşların meyveleridir. Savaş zamanında gönüllü olarak savaşa katılmış ve çokça keşif uçuşları yapmıştır. Küçük Prens’i o sıralar insanlara umut vermek için yazdığını kendisi söyler. Fakat ABD’de yazdığı ve orada basılan kitabının Fransa’da basıldığını görmeye ne yazık ki ömrü yetmemiştir. 1944’te savaştayken yine bir keşif uçuşu esnasında Marsilya açıklarında vurulup düşen uçağının enkazı ancak 2000 yılında balıkçılar tarafından bulunabilmiştir.

Yazarımız her şeye rağmen olumlu, umutlu ve onurlu bir yaşam sürmüş; hem pilot hem yazar hem şair kısacası bir sanatçıdır. Kitaplarının hemen hepsinde kendi yaşamından kesitler, yaşanmış olaylar vardır ki Küçük Prens de istisna değildir.

Eğer bu okumadan sonra Exupéry’ye karşı içinizdeki merak duygusu uyandıysa, ulaşılabilirliği benim gibi bir kitap kurdu tarafından, kütüphaneler dahil, kontrol edilen aşağıdaki eserlerine de göz atmadan geçmemeniz tavsiye olunur:

L’aviateuɾ (1931)
Vol de nuit (Gece Uçuşu) (1931)
Teɾɾe des Hommes (1939)
Pilote de Gueɾɾe (Savaş Pilotu) (1942)
Le petit Pɾince (Küçük Pɾens) (1943)
Citadelle (1942)
Couɾɾieɾ sud (Güney Postası) (1929)
Lettɾe à un Otage (1943)
Caɾnets (1956)

Ayrıca, II. Dünya savaşından günümüze kadar, tıpkı bilim-kurgu ve uzay ve astronotlar gibi, havacılık ve pilotlar da; filmler, müzikler ve kitaplarla gerek popüler kültür gerek klasikler rafında yerini almıştır.

Eğer Küçük Prens filmi gibi filmleri de beğendiyseniz, bunu söylemeden geçemeyeceğim ki havacılık ve pilot hayranı olan Miyazaki’nin animasyon filmlerine de bakmalısınız.

“Havacılık ve Pilotlar” teması birçok bestekâra da ilham olmuştur.
https://youtu.be/mMSBBRhdFc4

Son sözümü söyleyerek ileri okumalar ve öneriler için linkleri bırakıyorum. Buraya kadar sıkılmadan okuduysanız eğer, çok teşekkür ederim…
Ufkunuzu açması dileğiyle…

“Gökyüzünde kim olduğunuz fark etmez. Gökyüzünde özgürsünüz ve özgür kalacaksınız. Gökyüzü yarın demektir.”

❝İstikbal göklerdedir…❞
M. K. Atatürk

Yazar ve eserleri hakkında birkaç eğlencelik ve ileri okumalar için:
link 1
link 2
link 3
link 4

Miyazaki’nin filmleri için link

                                                                                                                              Sena AL

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER