Kış Severler Burada Mı?!

0
227
views

Kış mevsiminin sonuna geldiğimiz şu günlerde, mevsimin eğlenceli etkinliklerinden birinin de sonuna geliyoruz: Kış olimpiyatları!

Bu yıl Güney Kore’nin PyeongChang kentinde düzenlenen kış olimpiyatları tüm dünya çapında büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Bu yazıda bahsedilen dallardan birini mutlaka siz de bir dönem takip etmişsinizdir. Buz hokeyi, buz pateni, buz dansı, sürat pateni, kayak, snowboard, curling ve daha saymadığım birçok dalı olan bu mevsim olimpiyatı, her sene şartları elveren ülkelerde yapılıyor. Şartları elveren diyorum çünkü bu sporların çoğu en başta kışı sert yaşayan yerlerde ortaya çıkmıştı. Mesela herhangi bir Rus klasik kitap betimlemesinde arka planda donmuş bir gölün üstündeki buzlarda kayan insanlardan bahsedildiğini okursanız, şaşırmayın derim.

Kış sporlarının çoğu, dünyanın yapılması en zor sporları arasında sayılıyor. Doğal olarak bu sporları yapmak da son yıllardaki yayılmayla popüler olmuş durumda.

Durum buysa eğer, kış sporlarına ülkemizdeki durum açısından yaklaşmak güzel olur.
Ülkemizde eskiden beri kış sporları yapılıyor. Ama bu sporların daha çok insana ulaştığı dönemler 1980-1990 yılları arasına rastlıyor. Çünkü o zamanlar yurt dışına bu sporların yaygın olduğu ülkelere gidip döndükten sonra burada eğitmenlik yapan spor sevenler çokmuş. Benim buz pateni geçmişimden midir bilmiyorum ama bugün kış sporcularına sorduğunuzda size şunu diyeceklerdir “Birilerinin öncü olması gerekiyor.”

Günümüzde, ülkenin çoğu şehrinde buz pisti bulunuyor ama yeterli değil. Kayak pistlerinin sayısı ise doğal şartlardan dolayı sınırlı ama az da sayılmaz. Uludağ, Palandöken, Erciyes, Sarıkamış… Bu pistlerin bazıları kalite sırasında dünya çapında ilk sıralarda yer alıyor.

Peki madem hem ilgi var hem de imkan, neden kış olimpiyatlarında bu sporlardan verim alınamıyor? Kış sporlarının yakıdan takip eden biriyseniz bu soruyu siz de sormuşsunuzdur. Benim buna cevabım sporcular sürdürmek için teşvik edilmiyor olurdu. Ama tabii ki bu yazının konusu bu değil.

Eminim böyle düşünen başka kişiler de vardır; kış sporları, daha doğrusu buz pistleri ve dağlar bana her zaman ilginç ve gizemli görünmüştür. Günümüzdeki küçük sporculara sorduğumda da benzer yanıtlar aldığımda mutlu oluyorum. Çünkü bu cevap, kış sporlarına dair hevesin olduğunu gösteriyor. Yaklaşık bir yıl öncesine kadar kış kentinde yaşamadığım için gözlemleme fırsatım olmamıştı ama Erzurum’a gelip de kış mevsimini görünce anladım ki kış sporlarının Türkiye’de hayli meraklısı var. Bir kış seven ve kış sporcusu olarak umarım böyle devam eder ve daha iyiye gider diyorum.

Yazımı fazla uzatmadan, sizin içinizdeki merak duygusunu teşvik ederek bitirmek istiyorum. Kış olimpiyatlarını diğer sporların maçları gibi canlı olarak takip edebilir ve önceki olimpiyatları da videolarda izleyebilirsiniz. Hem dans hem müzik hem cesaret hem de rekabet içeren bu hırslı, ve estetik sporlarla sizi baş başa bırakıyor ve son günlerine geldiğimiz olimpiyatları takip edip göz atmanız için sitenin linkini bırakıyorum. Kış sporlarıyla kalın!

2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları şu tarafta!

                                                                                                                                Sena AL

CEVAP VER