Handan’a

0
303
views

 

Handan. Canım Handan. Yine mi akıtıyorsun gözyaşlarını? Yine mi kendini ufacık bir odaya kapatıp sonra da çıkmak için duvarlara çarpıyorsun kendini? İçine içine bağırıp içine içine acıyorsun değil mi? Yapma Handan. Yapma canım. Ziyan etme kendini. Haline bir bak. Yeşerip büyüyeceğin yerde çürüyüp kalmışsın. Yakmışlar seni, küle dönmüşsün de bir kez bile söndürün dememişsin. Boğazın yırtılmış acıdan sen sadece öksürmüşsün. Üstelik omzuna dokunan bile olmamış. Bir parçanı orada bırakmak zorunda kalmışsın ama devam etmişsin. Edebilmişsin Handan. Neden şimdi bir çölde çınar gölgesi aramaya kalkıyorsun?

Kendine dönüp bir bak. Gözlerinin canı gitmiş, ellerin ölmüş. Umrunda değil biliyorum. Bu soğuk kış gününde incecik hırkayla sokaklarda yürümenden belli. Sağına soluna bakmadan yola atlamandan belli. Eskiden gökyüzüyle göz göze yürürken şimdilerde bastığın taşları saymandan belli. Yapma Handan. Ziyan etme kendini. Çökme yere yenilmiş gibi. Dayan n’olursun. Biraz daha dayan. Savrulup dağılma. Kim toplayacak seni sonra?

Hislerini nereye sakladın anlat bana Handan? Ne zamandır hissetmiyorsun kendini dahi? Susma canım, n’olursun. Biliyorum, nefes alırken bile yoruluyorsun. Gözlerini kapatıyorsun da açmak için uzunca dil döküyorsun göz kapaklarına. Düşüp dizini kanatmış bir çocuk gibi annene koşmak istiyorsun, bir öpsün de acını dindirsin diye. Koşamıyorsun. Büyüdüğün içinse çok pişmansın, biliyorum.

Gözünün içine baka baka vurdular diye mi şaşırdın bu kadar? O yüzden mi iki asır uyudun da kendine gelemedin Handan? Haline bir bak. Ağlamayı bile beceremiyorsun. Yanakların ıslanıyor sen daldığın girdaptan kurtulup fark edemiyorsun. Korkuyorsun herkesten. İnancını bu kadar mı kırdılar da seviyorum seni diyenden bile koşarak kaçıyorsun? Sesin bir tek “uzak durun” derken yükseliyor.

Ne olacak şimdi Handan? Kim fark edecek varlığındaki yokluğu? Kim kendini kilitlediğin o dolapta bulacak seni? Yapma. Ziyan etme kendini. Canım Handan.

sinem

CEVAP VER